Araçlardaki Deri Koltukların Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç koltuk temizliği en az evlerde kullanılan koltukların temizliği kadar önem taşımaktadır. Çünkü evlerimiz dışında gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden birisi otomobillerimizdir. Dolayısıyla çok sık kullanılan araç koltukları kısa süre içerisinde kirlenir. Bunun yanında araç koltukları dışarıdan gelen kir, toz ve bakterilere de açıktır. Bu nedenle profesyonel oto koltuk yıkama hizmeti alarak koltukların uzman bir ekip tarafından profesyonel ekipmanlar ile temizlenmesi sağlanmalıdır.

Araç koltuklarının temizliği adına en önemli nokta ise, koltukların kumaş cinsidir. Özellikle deri araç koltukları, diğerlerine oranla çok daha özenli bir bakım gerektirmektedir. Çünkü bilinçsizce gerçekleştirilen temizlik uygulamaları nedeniyle deri koltuklar deforme olabilir, özelliklerini yitirebilirler. Belli periyotlar ile oto koltuk yıkama ile temizlenmeleri, uzun yıllar boyunca özelliklerini kaybetmeden kullanılmalarını sağlar. Bu da hem aracınızı kullanırken hem de satmak istemeniz durumunda size avantaj sağlayacak bir durumdur. Peki, aracınızın deri koltuklarının temizliği için düzenli olarak gerçekleştirmeniz gereken bakımlar nelerdir? Deri araç koltukları hangi sıklıkla temizlenmeli? İşte, tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Deri Araç Koltuğu Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç koltuklarını temiz tutmak oldukça zor bir durumdur. Özellikle deri koltuk döşemeli araçların içleri düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun için deri koltuklar sık sık silinmelidir. Bu işlemler, zor gibi görünse de rutin haline getirilmeli ve aksatılmamalıdır. Aksi halde kirlerin deri koltuk döşemesine işlemesine ve bakteri oluşumuna neden olabilirsiniz.

Araç koltuk temizliği için öncelikli olarak koltuklarda herhangi bir delik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer bir delik varsa bu; koltukların üzerine uygulayacağınız koltuk temizleme ürünlerinin iç kısımlara akmasına ve zaman içerisinde koltukların kötü bir hal almasına neden olabilir. Bu nedenle eğer oto koltuk temizleme ile ilgili bir deneyiminiz yoksa kendi başınıza herhangi bir işlem yapmadan önce profesyonel bir Ankara oto koltuk yıkama firmasından yardım almalısınız.

Araç koltuk temizliği konusunda en önemli püf noktalarından birisi koltuk döşemelerinin süpürülmesidir. Elektrikli süpürge ile koltuklarınızı süpürerek tozları uzaklaştırın. Ancak bu sırada deri koltuk döşemelerine zarar vermemeye özen gösterin. Özellikle koltukların arasına giren kirleri süpürmek için basınçlı hava spreyi kullanabilirsiniz.

Eğer uzun süredir oto koltuk yıkama hizmeti almıyorsanız koltuklarınız ciddi şekilde kirlenmiş olabilir. Bu durumda kir tabakası görünür hale gelecektir. Bunun için özel deri koltuk temizleme losyonları kullanmalısınız. Fakat bahsedilen ürünleri uygularken mikrofiber bez kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca deri döşemelerin temizliği için evde beyaz sirke ve bezir yağı karışımı yapabilirsiniz. Bu karışım da deri koltuklarınızın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Yine deri koltukların kıvrımlı kısımlarını fırçalamalısınız. Bunun için öncelikle bu kısımlara temizleyici sprey sıkın ve çok bastırmadan fırçalayın. Bu sayede aralara giren kirlerden de kurtulmuş olursunuz. Deri araç koltuk temizliği için en diğer bir önemli nokta ise bu işlemleri rutin haline getirmektir. Çünkü koltukları düzenli aralıklar ile temizlemek, aşırı kirlenmeleri önler ve daha sonra yaptığınız temizliklerde zaman kazandırır.

Oto koltuk temizliği için yukarıda anlatılan işlemler ile tam anlamı ile hijyen sağlamanız oldukça zordur. Çünkü araç koltuk temizliği, profesyonel ekip ve ekipmanlar ile yapıldığında tam anlamı ile etkili olmaktadır.

Deri Araç Koltukları Hangi Sıklıkla Temizlenmeli?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi deri araç koltuklarınızın belli aralıklar ile sterilize edilmesi gerekmektedir. Ancak bu aralığın ne kadar kısa ya da uzun olacağını koltukların kullanım oranı belirlemektedir. Aracınızı her gün kullanıyorsanız ya da çocuklu biriyseniz deri koltuklarınızı en fazla 3 ayda bir temizletmelisiniz. Yine aracınızı haftanın sadece belli günleri kullanıyorsanız koltuklarınızı 6 ayda bir yıkatmanız yeterli olacaktır. Ancak bu temizlik işlemleri mutlaka işinde uzman bir oto koltuk yıkama firması tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kendi imkânlarınız ile yaptığınız işlemler nedeniyle deri döşemelerin zaman içerisinde deforme olmasına neden olabilirsiniz.

Tüm bunların yanında araç koltuklarınızın zarar görmeden ve tam anlamıyla temizlenmesi için yerinde oto koltuk yıkama hizmeti alabilirsiniz. Ankara oto koltuk yıkama firmaları tarafından sunulan bu hizmet sayesinde, bulunduğunuz yerden ayrılmadan profesyonel bir hizmet almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.  Ayrıca yerinde oto koltuk yıkama konulu yazımızı okuyarak bu hizmet ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.