Bebek ve Çocuk Sağlığı İçin Profesyonel Halı Yıkamanın Önemi

Gelişim, özellikle bebeklikten ergenliğe kadar hızlı şekilde seyreden hassas bir süreçtir. Bu süreç içerisinde çocuklar, hastalıklara yakalanmaya çok daha müsaittir. Bu nedenle yaşadıkları mekânların temizliği büyük önem taşımaktadır. Temiz bir ortamda büyüyen çocukların çok daha iyi bir gelişim göstermesi beklenir. Bu anlamda temizliği konusunda hassas davranılması gereken unsurların başında halılar gelmektedir. Çünkü halılar; tozu, kiri ve bakteriyi en çok hapseden eşyalardan birisidir. Çocukların gün içerisinde halılar ile temas ettiği ve aynı zamanda halının bulunduğu ortamda sürekli soluk alıp verdikleri göz önünde bulundurulursa halı temizliği için profesyonel destek almanın önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bunun için işinde uzman ekip ve modern ekipmanlara sahip bir Ankara halı yıkama firması ile iletişime geçmenizde yarar bulunmaktadır. Peki, çocuklu evlerdeki halılar ne kadar sık yıkanmalı? Bebek ve çocuk sağlığına uygun halı yıkama işlemleri hangileridir?

Çocukların Sağlığı İçin Halı Yıkama Ne Sıklıkta Yapılmalı

Çocuklu evlerdeki halıların hangi sıklıkla yıkanması gerektiği, özellikleri kadınlar arasında merak konusudur. Bu durum, çocuğunuzun genel sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, çocuğunuzun astım, bronşit gibi bir sağlık problemi söz konusu ise halı temizliği konusunda çok daha hassas davranmalısınız. Çünkü uzun süre boyunca temizlenmeyen halılar, kiri ve tozu derinlere hapseder. Halı ipliklerinin derinlerindeki bu tozlar, zaman içerisinde mayt adı verilen zararlı canlıların oluşumuna neden olur. Halıda giderek çoğalan bu zararlı canlılar, solunum yolu ile ilgili hastalıkları bulunan kişiler için oldukça tehlikelidir. Bu nedenle çocuğunuzun sağlığı açısından mutlaka en az 3-6 ay da bir profesyonel halı yıkama hizmeti almalısınız.

Bunların yanı sıra evinizdeki halıları hangi sıklıkla yıkatacağınız, halılarınızı ne kadar sık kullandığınız ile yakından ilgilidir. Eğer halınızı sürekli kullanıyorsanız yine en az 3-6 ayda bir yıkatmanız gerekir. Ayrıca çocuklarınızın odasındaki halıların temizliği için çok daha fazla özen göstermelisiniz. Aksi halde çocuklarınız sadece gün içerisinde değil, tüm gece boyunca bakteriler ile dolu bir halının bulunduğu odada kalitesiz bir hava solumak zorunda kalabilir.

Çocuk Sağlığına Uygun Halı Yıkama ve Kurutma İşlemleri

Çocuklu evlerde bulunan halıları yıkama işlemi sırasında en önemli nokta doğal ürünlerin kullanılmasıdır. Çünkü halı temizliği için kullanılan güçlü kimyasallar, bebek ve çocuk sağlığını ciddi şekilde etkilemektedir. Ancak Ankara halı yıkama firmaları tarafından kullanılan halı yıkama şampuanı antibakteriyel ve antialerjik özelliktedir. Bu nedenle halılarınızı gönül rahatlığı ile yıkatabilirsiniz. Aksi halde kendi imkânlarınız ile yapacağınız halı temizliği, halıdaki bakterilerin uzaklaştırılması adına asla yeterli olmayacaktır. Peki, çocuk sağlığı açısından büyük önem taşıyan halı yıkama işleminin aşamaları nelerdir?

Halı yıkama işlemi, birbirinden önemli aşamalardan meydana gelmektedir. Bu aşamalardan ilki, halıların tozunun alınmasıdır. Toz alma, profesyonel toz alma makinelerinde ya da toz dolabı adı verilen makinelerde gerçekleştirilir. Böylece halılarda yer alan tozların tamamının uzaklaştırılması sağlanır. Ardından halılar, içi su ve halı deterjanı ile dolu havuzlarda bekletilir ve kirlerinin kabarması sağlanır. Tam otomatik makineler üzerine yerleştirilen halılar, cinsine göre özel işlemlerden geçirilerek yıkanır. Bu sırada ıslatma, şampuanlama, durulama, kirli suyundan arındırma, vakumlama aşamalarından geçirilir.

Antibakretiyel Halı Yıkama Ankara

Bahsedilen işlemlerin ardından durulama aşamasına geçilir ve halıya su tatbik edilerek tüm deterjan kalıntılarından arındırılması sağlanır. Özellikle bu aşama, bebek ve çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü evde kendi imkânlarınız ile gerçekleştirdiğiniz hiçbir işlemde halıdaki deterjanı tam anlamı ile arındırmanız mümkün değildir. Bu nedenle halılarınızı kendiniz yıkamadan önce, halıdan arındıramadığınız kimyasallar nedeniyle çocuklarınızın hastalanabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Halı kurutma işlemi için ise kış aylarında ısıtma cihazlarının bulunduğu kurutma odaları kullanılır. Bu odalarda sıcak havanın devir daim yapması ile halıların üzerindeki nem buharlaşır. Halılar kuruduktan hemen sonra paketlenmez ve bir süre hava almaları için askıda bırakılırlar. Yaz aylarında ise güneşe direkt olarak maruz kalmayacak şekilde asılarak açık havada kurutulurlar. Sonuç olarak tüm bu işlemler sayesinde halılarınız tam anlamı ile temizlenir ve çocuklarız için tehdit olmaktan çıkarlar.

Tüm bunların yanında halı temizliği için bir Ankara halı yıkama firmasından destek almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Formu doldurmanızdan kısa bir süre sonra Servis Olsun sizinle iletişime geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.