BTU Değeri Nedir, Neden Önemlidir?

Günümüzde bulunduğumuz ortamların iklimini düzenlemek için kullandığımız cihazlar arasında klimalar da yer almaktadır. Genellikle yaz aylarında serinlemek için kullanılan cihazları seçerken belli noktalara dikkat edilmelidir. Bu noktaları belirlerken mutlaka ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Klima seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında da BTU değeri gelmektedir. Peki, BTU değeri nedir? Bu değerin önemi nedir? Nasıl hesaplanır?

BTU Değeri Nedir?

Klimanızın hem verimli çalışması hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkilememesi adına doğru şekilde seçilmiş olması büyük önem taşır. Bu anlamda öncelikli olarak büyük klimanın çok daha hızlı soğutması gibi bir mantık ile klima satın almamalısınız. Çünkü büyük klima demek daha iyi ısıtan/soğutan klima anlamına gelmez. Burada anahtar nokta, BTU seçimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

BTU değeri
BTU değeri

Klimaların ısıtma/soğutma yanında çok fazla bilinmeyen başka bir özelliği daha vardır. Bu özellik ise odadaki nemi almasıdır. Eğer ihtiyacınızdan daha yüksek BTU’lu bir klima satın aldıysanız odanıza fazla gelebilir ve odadan aldığı nemin daha fazlasını odaya geri verir. Bu, küflenmeye dahi neden olabilmektedir.

BTU’nun açılımı ise, İngilizce British Thermal Unit’tir. Bir ıb suyun sıcaklığını 63° F’den 64° F’ye çıkartmak adına gerekli olan enerji miktarını ifade eder. Bu değer ne kadar yüksek olursa, klimanın büyüklüğü ve kapasitesi de artacaktır. Buna paralel olarak klima satın alırken ödediğiniz ücret de o kadar artacaktır.

Klima seçimi yaparken BTU değerinin doğru şekilde hesaplanması bireylerin gereksiz harcama yapmalarının önüne geçecektir. Bu nedenle cihazınızı kullanacağınız alanın metrekaresini belirlemeli ve buna uygun BTU değerine sahip klimayı satın almalısınız. Eğer hesapladığınız değer 20.500’ün üzerinde ise bu durumda klimanızı salon, tavan ya da asılı tavan tipi klimalar arasından seçebilirsiniz.

BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?

BTU değeri
BTU değeri

BTU değerinin hesaplanabilmesi için kullanılan bir formül bulunmaktadır. BTU formülü; Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alanın m2’si şeklindedir. Formülde kullanmanız gereken bölge katsayıları ise;

  • Akdeniz: 445
  • Marmara: 385
  • Ege: 423
  • İç Anadolu: 346
  • Güneydoğu Anadolu: 462
  • Doğu Anadolu: 308
  • Karadeniz: 385 BTU/h’dir.

Siz de klima satın almadan önce yukarıdaki formülü kullanarak ihtiyacınız olan BTU değerini rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.