ankara halı yıkama fiyatları firmaları

Çin Halısı Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çin halısı; yün, ipek ve ipek yün karışımından oluşan iplikler kullanılarak dokunan bir halı türüdür. İran düğümü ve Nippon düğüm tekniği ile dokunan bu halılar, el dokuması halı olarak bilinir. Ancak tam olarak el halısı sayılmazlar. Ayrıca el dokuması halılara göre daha kısa sürede dokundukları için maliyetleri de düşüktür. Bu halıların en önemli özelliklerinden birisi, birçok motifin bir arada kullanılmasıdır. Halılarda kullanılan desenler, yaşamın içindeki olayları konu alan bir tabloya benzer. Dağ şekilleri, hükümdarların figürleri, sfenksler ve dama işaretleri Çin halılarında en çok görülen desenler arasında yer alır. Ev dekorasyonu için sıklıkla tercih edilen bu halılar, dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Çünkü yanlış halı yıkama yöntemleri nedeniyle Çin halılarının renkleri birbirine karışabilir ya da yıpranabilirler. Bu nedenle profesyonel ekipmanlar ile özen gösterilerek yıkanmaları gerekir. Bu anlamda Çin halısı yıkama hizmeti almak için bulunduğunuz bölgeye göre profesyonel bir Ankara halı yıkama veya İzmir halı yıkama firması ile çalışabilirsiniz.

Çin Halısı Yıkama Aşamaları Nelerdir?

Çin halısı yıkama özen gerektiren bir iştir. Çünkü bu halılar yapıları gereği oldukça hassastır. Yıkama sırasında hasar almamaları için yıkama öncesinde diğer halılardan ayrılmalı ve özel işlemlere tabi tutulmaları gerekir. Ancak Çin halılarını profesyonel bir firmaya yıkatmak yerinde evde temizlemeye çalışmak ve uygulanan bilinçsiz işlemler, halıların yıpranmasına neden olabilir. Özellikle silerek halı temizlemek, hijyen sağlama adına yetersiz kalacaktır. Ayrıca bu işlem sırasında kullanılan kimyasal ürünler, hassas yapıdaki Çin halılarının renklerinin karışmasına ve deforme olmalarına neden olabilir. Yine evde halı yıkama da aynı şekilde halılara zarar verebilir. Ayrıca Çin halıları evdeki imkanlar ile sağlıklı şekilde kurutulamaz. Özellikle direkt olarak güneşe maruz kalan Çin halılarının renginde solma meydana gelebilir. Bu anlamda halılarınızı uzun yıllar zarar görmeden kullanmak istiyorsanız mutlaka bir halı yıkama firmasından destek almalısınız. Peki, Çin halısı yıkama aşamaları nelerdir?

Halının Türüne Göre Ayrılması

Çin halısı yıkama işleminin ilk ve en önemli aşaması, halının diğer halıların türüne göre ayrılmasıdır. Çünkü bu halılar makine halıları ile aynı şekilde yıkanmamalıdır. Aksi halde halılar yıpranabilir ve özelliklerini yitirebilirler. Halının türüne göre ayrılmasının ardından halı yıkama işlemlerine geçilir.

ankara halı yıkama
ankara halı yıkama

Toz Alma ve Yıkama

Halıların yıkanması için öncelikli olarak tozlarından arındırılmaları gerekir. Bunun için de toz alma makineleri kullanılır. Tozlarından arındırılan Çin halıları, sıcak su ve halı yıkama şampuanı karışımından oluşan suda ıslatılır. Ancak burada uzun süre tutulmaz ve vakit kaybetmeden yıkama işlemine geçilir. Makine girişinde ıslanan halı, bant üzerinde ilerleyerek fırçalama üniteleri ile temas eder. Bu fırçalama ünitelerinde deterjan ve leke sökücü kimyasallar bilgisayar kontrolü ile verilir. Böylece Çin halılarına uygun deterjanlar gerektiği kadar kullanılmış ve zarar görmelerinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca bu aşamada Çin halıları tek tek yıkanır, diğer bir halının kirli suyundan etkilenmez.

Durulama ve Sıkma

Çin halısı yıkama işlemlerinin durulama aşamasında halı bant üzerinden ilerlemeye devam eder ve duru su ile fırçalanır. Bu sayede halı üzerindeki deterjan oranı azalır. Bir merdane altından geçen halı, durulama jetlerinin altından geçerken basınçlı su ile son kez durulanır. Böylece halı tam anlamı ile durulanmış olur. Ancak bu işlemlerin tümünde halının cinsi göz önünde bulundurulur. Yine durulama işleminin ardından sıkma işlemine geçilir ve halı sıkma makinesine alınır. Sıkma makinesi döndüğünde halı da kazanla birlikte döner ve merkezkaç kuvvetinin etkisi ile halı %95 oranında kurumuş olarak makineden alınır.

Kontrol ve Kurutma

Sıkma işlemi sonrasında halılar bir masa üzerine açılır ve leke kontrolünden geçirilir. Eğer yıkamadan yeterli verim alınmadıysa yeniden yıkanabilirler. Bunun için halı sistemin başına gönderilir. Çin halısı yıkama işlemlerinin en önemli aşamalarından birisi de kurutma aşamasıdır. Çünkü bu halıların renklerinde solma olmaması için direkt olarak güneşe maruz kalmamaları gerekir. Bölgeniz özelindeki Ankara halı yıkama veya İzmir halı yıkama hizmeti sırasında ise halılar özel kurutma odasında kurutulur. Tam olarak kuruduktan sonra süpürülen halılara hoş kokmaları için parfüm sıkılır ve uygun şekilde paketlenirler. Siz de Çin halılarınızın zarar görmeden temizlenmesini istiyorsanız başvuru formunu doldurabilirsiniz. Formu doldurmanızın ardından Servis Olsun sizinle irtibata geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.