Doğru Klimayı Seçmenin Püf Noktaları  | İzmir Klima Servisi

Klimalar, genellikle yaz aylarında serinlemeyi sağlayan cihazlar olarak görülse de, aslında kış mevsiminde ısınma amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu cihazların sunduğu modlar sayesinde ortamlarda istediğimiz ısıya kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Ancak klimalardan tam anlamıyla verim alabilmek için öncelikli olarak doğru klimayı satın almak gerekmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Peki, klima seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

klima seçimi
klima seçimi

Klima Seçimi Sırasında Bunlara Dikkat Edin!

Hangi Klima Çeşidini Alacağınıza Karar Vermelisiniz

Klima çeşitleri arasında; duvar tipi klimalar, salon tipi klimalar ve portatif klimalar yer almaktadır. Bu klima çeşitleri arasından hangisini alacağınıza karar verebilmeniz için öncelikli olarak klimayı hangi alanda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Duvar tipi klima; ev tipi klima ya da split klima olarak da bilinmektedir. Bu klima çeşidi duvara monte edilen bir iç ünite ve alan dışında kurulan bir dış üniteden meydana gelmektedir.

Salon tipi klimalar ise boyut olarak en büyük klimalardır. İç ve dış ünite olmak üzere iki bölümden oluşan bu klimalar, ayakta ve sabit dururlar. Eğer büyük bir iş yeriniz varsa salon tipi klima satın alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra evinizin farklı alanlarında klima kullanmak istiyorsanız klima seçimi sırasında tercihinizi mobil klima yönünde yapabilirsiniz. Dış ünitesi bulunmayan bu cihazları farklı mekânlara taşıyarak kullanabilirsiniz.

Alanınıza Uygun Kapasitede ve BTU Değerlerinde Klima Almalısınız

Klima seçimi sırasında en önemli noktalardan birisi de klimanın kapasitesidir. Bu anlamda klimayı kullanacağınız alanın ihtiyacından daha büyük bir klima satın alırsanız beklediğinizden çok daha fazla ısıtır ya da soğutur. Bu nedenle beklediğiniz sıcaklığa ulaşmak için satın alacağınız klimanın kapasitesinin bulunduğunuz mekân için uygun olduğundan emin olmalısınız.

klima seçimi
klima seçimi

Tüm bunların yanında klima seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu BTU değeridir. BTU değeri hesaplama sırasında klimayı kullanacağınız alanın ölçüsü, alanda yaşayan kişi sayısı ve yaşanan coğrafi bölge gibi hususlar göz önünde bulundurur. Bu hesaplama sırasında elde edilen sonuç ,kaç BTU değerinde bir klima almanız gerektiği konusunda size yol gösterecektir. Ancak yine de bulunduğunuz mekân için nasıl bir klima seçmeniz gerektiği konusunda kararsızsanız işinde uzman bir  İzmir klima servisi ile iletişime geçebilir, konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.