Doğru Klimayı Seçmenin Yolları

Klima, günümüzde sıklıkla kullanılan bir iklimlendirme cihazıdır. Klima denilince akla ilk gelen ise soğutma özelliğidir. Oysa bu cihazlar sadece yaz aylarında serinlemek adına kullanılmaz. Çünkü aynı zamanda kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılamak için de tercih edilirler. Teknolojinin hızla geliştiği şu günlerde ise klimaların özellik ve çeşitliliği artış göstermektedir. Bu anlamda klima çeşitleri arasından hangisinin tercih edileceği merak konusu bir durumdur. Peki, klima seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Klima Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaca Göre Seçim Yapılmalı

Klima seçimi yaparken öncelikli olarak ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemelisiniz. Eğer daha çok soğutmaya ihtiyacınız varsa yüksek soğutma kapasiteli bir klima satın almalısınız. Ancak doğru bir seçim yapamaz ve düşük soğutma kapasiteli bir klima seçerseniz, cihazın kompresörü sürekli çalışacaktır. Bu durum ise verimsiz bir soğutma ve yüksek elektrik faturalarına neden olacaktır.

klima seçimi
klima seçimi

Bunların yanında ihtiyacınızın üzerinde bir soğutma kapasitesine sahip klima almanız da olumsuz durumlara neden olabilir. Çünkü ihtiyacınızdan daha büyük bir klima, ortamı çok kısa süre içerisinde soğutacaktır. Bu da kompresörün sık açılıp kapanmasına neden olur.

Klimanın Kullanılacağı Yer Göz Önünde Bulundurulmalı

Klima seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan birisi de klimanın konumlandırılacağı yerdir. Klimanızı kullanılacak mekâna göre taşınabilir klima, duvar tipi klima ve salon tipi klima çeşitleri arasından tercih edebilirsiniz.

Enerji Verimliliğine Dikkat Edilmeli

Bulunduğunuz mekânlar için klima seçimi yaparken enerji verimliliğine de dikkat etmelisiniz. Enerji verimliliği yüksek olan bir klima daha çok soğutur ancak daha az enerji harcar. Bu da elektrik faturanıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

BTU Değeri Önemsenmelidir

klima seçimi
klima seçimi

BTU değeri, hemen hemen herkesin kafasını karıştıran bir durumdur. Bu değer klimanın soğutma kapasitesini gösterir. Bir klimanın BTU değeri ne kadar yüksek ise, o klimanın fiyatı da o kadar yüksektir. Ayrıca soğutma kapasitesi de bir o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle ihtiyacınıza uygun BTU değerlerini bularak fazla maliyetten kurtulabilirsiniz. Siz de klima seçimi yaparken yukarıda bahsedilenleri göz önünde bulundurarak hem bütçenize hem de bulunduğunuz mekâna uygun bir klima satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.