El Dokuması Halılar Nasıl Yıkanmalı? | Ankara Halı Yıkama

El dokuması halılar, sahip oldukları renk ve desenler nedeniyle kullanıldıkları ortamlara farklı bir hava katmaktadır. Diğer halı çeşitleri ile karşılaştırıldıklarında çok daha yüksek fiyatlara satılan bu halılar, aynı zamanda özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Yanlış temizlik yöntemleri ile temizlenen el dokuması halılar, renklerini kaybedebilir ve deforme olabilirler. Bu nedenle ciddi miktarda paralar harcanarak satın alınan bu halılar, özelliklerini kaybederek değerlerini yitirebilirler. Bu nedenle el dokuması halı yıkama için evde uygulanan yöntemlerden uzak durmanız ve Ankara halı yıkama hizmetinden yararlanmanız büyük önem taşımaktadır. Peki, dokuma halı yıkama işlemi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

 El dokuması halı yıkama
El dokuması halı yıkama

El Dokuması Halı Yıkama Sırasında Bunlara Dikkat Edin!

El dokuması halılar, doğal malzemeler kullanılarak dokundukları için yıkama sırasında hassas davranmalı ve halının havında kullanılan ipliklerin lif yapısına dikkat edilmelidir. Bu halılar genellikle doğal yün ve ipek kullanılarak dokunmaktadır. İpek malzeme yüne göre çok daha hassastır. Ayrıca dokunması zahmetli ve zaman alıcıdır. Lif yapısı ince olan ve yüzbinlerce düğüm barındıran ipek halılar, kesinlikle sıcak su ile yıkanmamalıdır. Ayrıca kirlerden arındırmak için uygulanan ovalama işleminin minimum seviyede tutulması gerekir.

El dokuması halı yıkama işlemi sırasında ağır kimyasallar kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda halı orijinal görünümünü kaybeder ve kullanım ömrü kısalır. Ayrıca çamaşır suyu gibi kimyasallar kullanılarak yıkanan el dokuması halıların rengi bozulabilir ya da çekme ve dalgalanma gibi problemler yaşanabilir. Bu nedenle mutlaka el dokuması halılar için uygun solüsyonlar kullanılmalıdır.

El dokuması halı yıkama
El dokuması halı yıkama

Bunların yanı sıra el dokuması halıları evde yıkamaya çalışmak halıların yıpranmasına neden olacaktır. Bu nedenle Ankara halı yıkama firmasından yardım almak oldukça önemlidir. Çünkü profesyonel halı yıkama firmaları el dokuması halıların temizliği için doğal ürünler kullanmakta ve halının türüne göre özel işlemler uygulamaktadır.  Yine halı yıkama işlemleri sırasında suyun sıcaklığı ve kurulama işlemleri de halının türü göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

Bunların yanı sıra türüne göre profesyonel halı yıkama işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için halı yıkama nasıl yapılır? konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.