Halı Nasıl Temizlenir, Halı Üstündeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Halılar, ev dekorasyonu için oldukça önemli eşyalardır. Ancak sürekli temas halinde olduğumuz için zamanla kirlenirler. Bunun yanında evde kedi, köpek gibi hayvanların beslenmesi de halıların kirlenmesine neden olan etkenler arasındadır. Bu nedenle de hijyenik kalmaları için belli periyotlar ile temizlenmeleri şarttır. Aksi halde halı üzerinde biriken kıl ve tozlar insan hayatını tehdit eder hale gelebilir. Bunun yanında tehlikeli olan sadece kıl ya da tozlar değildir. Çünkü kirli halı ve koltuklarda kir ve toz ile beslenen maytlar yaşar. Tüm bunlar cilt hastalıklarına ve solunum yolu rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Peki, daha hijyenik bir ev ortamı için halı nasıl temizlenir?

Halı Nasıl Temizlenir?

halı nasıl temizlenir
halı nasıl temizlenir

Halı temizliği için uygulanabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki çeşitli halı temizleme ürünleri ile silmektir. Özellikle sağlığınızı korumak için halı silme işlemi sırasında sirkeli su kullanabilirsiniz. Bunun için suya az miktarda sirke ekleyin ve lifli bir bez ile halınızı silin. Sirke ile halı temizliği sayesinde halınızdaki kirlerden ve kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Halıların temizlemek adına kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise Arap sabunudur. Halınızı bu ürün ile sildikten sonra yarım kova su içerisine yarım bardak amonyak ve bir su bardağı sirke koyun. Bu karışım ile halınızı silerek durulayın. Uyguladığınız bu yöntem, halınızın temizlenerek mikroplardan arınmasını sağlayacaktır.

Halı Üstündeki Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

Halı temizliği sırasında karşılaşılan en büyük problemlerden birisi inatçı lekelerdir. Ancak bu lekelerden tam anlamı ile kurtulmak için lekenin türüne dikkat edilmelidir. Çünkü her leke için aynı yöntem uygulanamaz. Eğer halınıza çay döküldüyse bu durumda bir an önce müdahale etmelisiniz. Öncelikli olarak vakit kaybetmeden lekenin üzerine havlu kâğıt ya da peçete bastırın. Bu sıvının bir kısmının emilmesini sağlar. Ardından bir havlu bez ve dairesel hareketler ile lekeyi silin.

halı nasıl temizlenir
halı nasıl temizlenir

Bunun yanında halı temizliği konusunda merak edilen bir diğer konu ise “halıdaki oje lekesi nasıl çıkar” sorusudur. Bunun için öncelikli olarak havlu ya da peçete ile ojenin fazlasını alın. Ardından temiz bir havluya aseton dökün ve diş fırçası ya da benzeri bir fırça yardımı ile temizleyin. Eğer leke hala çıkmazsa bu durumda üzerine saç spreyi sıkın ve ardından sabunlu ılık su ile silin.

Yukarıda anlatılan işlemler halı temizliği için faydalı yöntemlerdir. Ancak evde kendi başınıza hangi yöntemi kullanırsanız kullanın %100 hijyen sağlayamazsınız. Bu nedenle halı yıkama hizmetinden yararlanmanız en ideal olanıdır. Bu hizmet için bizimle iletişime geçebilir, halılarınızın tam anlamıyla temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.