Halı Nasıl Yıkanır? | Ankara Halı Yıkama

Halılar; tozu, kiri ve bakterileri içine hapseden bir yapıya sahip oldukları için, düzenli olarak temizlenmedikleri takdirde çeşitli hastalıklara neden olabilirler. Bu hastalıkların başında da solunum yolu hastalıkları gelmektedir. Yine kirli halılar, alerjisi olan bireyler için de tehdit oluşturmaktadır. Bunun yanında kirli koltuklar sadece hastalıkları tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda kötü bir görünüm ortaya koyarlar. Bahsedilen bu olumsuzluklar ile karşılaşmamak için  halıların belli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir. Genel olarak halıların her 6 ayda bir yıkatılarak temizlenmesi gerekmektedir. Ancak bu süre, halının kullanım sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Yine halıların temizlenmesi için kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Peki, bu yöntemler hangileridir? İşte halı yıkama için kullanılan yöntemler…

Halı Yıkama
Halı Yıkama

Halı Yıkamada Kullanılan Yöntemler

Derinlemesine Halı Yıkama

Halıların derinlemesine temizlenmesi ancak profesyonel halı yıkama hizmeti ile mümkündür. Çünkü halı temizliği sanılanın aksine oldukça meşakkatli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde öncelikli olarak halılar adresten alınır ve ardından halı yıkama tesislerine götürülür. Burada halıların tozu alınır ve otomatik halı makinelerinde yıkanır. Yıkama işleminin ardından durulanan halılar, kurutma odalarında hijyenik bir şekilde kurutulur. Son aşamada kontrol edilen halılar, paketlenmelerinin ardından teslim edilmeye hazır hale getirilirler.

Halıların derinlemesine temizlenmesi için en az 6 ayda bir Ankara halı yıkama hizmetinden faydalanmak gerekmektedir. Ancak halıları profesyonel ekipmanlar ile yıkamayan ve halı yıkama servisi adı altından hizmet sunan oto yıkama tesislerinden uzak durmalısınız.

Buharlı Halı Yıkama

Halı Yıkama
Halı Yıkama

Buharlı halı yıkama, sıkça başvurulan yöntemlerden birisidir. Aslına bakılırsa bu işlem sırasında buhar değil sıcak su uygulanır. Sıcak suyun sıcaklığı ise genellikle 65 ile 100 derece arasındadır. Sıcak su basınçla halıya püskürtülür ve kirlerin çözülmesini sağlar. Sonrasında ise kir parçacıkları vakum makinesi ile çekilir. Bu işlem sırasında kullanılan suya ayrıca temizlik solüsyonları da eklenir.

Köpükle Halı Yıkama

Halı temizliği için kullanılan bir diğer yöntem ise köpükle yıkamadır. Döner başlık ile halının üzerine yayılan köpüğün kuruması için 1 saat beklenir ve kir vakum makinesi ile çekilir. Ancak bu sırada  şampuanın tamamı çekilemeyebilir. Bunun için köpüklü yıkamanın ardından buharlı yıkama da yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.