Leke Türüne Göre Halı Temizliği | Ankara Halı Yıkama

Yaşam alanlarımızda bulunan en önemli eşyalardan birisi halılardır. Gerekli bakımları yapılmış temiz bir halı, bulunduğu ortamı dekoratif olarak güzelleştirir. Yine düzenli olarak temizlenen halılar, insan sağlığı açısından da büyük önem taşır. Çünkü kirli halılar, solunum yolu hastalıklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bunların yanında gündelik yaşam içerisinde fazlasıyla temas halinde olduğumuz halıların kirlenmesi ve lekelenmesi oldukça doğaldır. Önemli olan ise halının kullanım sıklığı göz önünde bulundurularak gerekli bakımlarının yapılmasıdır. Fakat halıların üzerindeki kir ve lekelerin temizlenmesi için çoğu zaman evde uygulanan yöntemler yetersiz kalmaktadır. Özellikle zorlu lekelerden kurtulmak için halı temizliği sırasında kullanılan doğal yöntemler etkili olmayabilir. Bu nedenle halıların zarar görmemesi adına belli aralıklarla halı yıkama hizmetinden yararlanmak gerekmektedir.

Halı Temizliği
Halı Temizliği

Halıların temel malzemesi ipliktir ve ipliğin cinsi ile yapım şekli halının kalitesini belirler. Naylon, polyesteri yün ve akrilik karışımları ile üretilen halıların yapıları gereği kirler derinlerine kadar işler. Derinlere işleyen kirler ise, çoğu zaman elektrikli süpürge ile çekilemez ve bakteri oluşumuna neden olurlar. Bu noktada silerek halı temizliği yapmak yerine profesyonel bir Ankara halı yıkama firması ile çalışmak faydalı olacaktır. Yine de halı üzerinde oluşan lekelerin kurumadan ve halı ipliklerinin derinlerine işlemeden çıkarılması için evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Peki, hangi lekeye nasıl müdahale edilmelidir?

Lekenin Türüne Göre Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle çocuklu ya da evcil hayvanların bulunduğu evlerde halıların lekelenmesi olağandır. Ancak burada önemli olan halılara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bilmek ve halıları yıpratacak herhangi bir müdahalede bulunmamaktır. Özellikle uzun vadede oluşmuş lekelere profesyonel ekipmanlar olmadan müdahale edilmemelidir. Çünkü zorlu lekelerin çıkarılması için silmek, halıların yıpranmasına neden olabilir. Ancak kısa süre önce oluşan ufak tefek lekelenmeler için evdeki imkânlar ile müdahalede bulunulabilir.

Sakız Lekesi

Sakız lekesi,  halıların üzerinde kirli ve yapışkan bir doku bırakır. Bu leke, zor görünse de kurumasına izin vermeden müdahale ettiğiniz takdirde kolayca çıkarabilirsiniz. Özellikle sodalı suya batırılmış temiz bir bez ile lekenin üzerine bastırarak silmek, sakız lekesinin çıkması adına etkili olmaktadır. Ancak alternatif bir yöntem olarak lekenin üzerine buz sürebilirsiniz. Çünkü buz, sakızın sertleşmesini sağlar ve bu sayede fırça ya da elektrikli süpürge ile lekeyi temizleyebilirsiniz.

Yağ Lekesi

Halı Temizliği
Halı Temizliği

Halı temizliği sırasında zorluk çekilen konulardan birisi yağ lekeleridir. Bu nedenle halı üzerindeki yağ lekelerine kısa sürede müdahale edilmelidir. Lekenin oluşumunun hemen ardından üzerine pudra ya da mısır nişastası dökebilirsiniz. Yağ emici özellikteki bu ürünler sayesinde yağ lekesinden kurtulabilirsiniz. Ancak halının üzerindeki yağ lekesi yoğunsa ve kuruyup kalmışsa kendi başınıza müdahale etmeniz sonuç vermeyecektir. Bu nedenle mutlaka bir Ankara halı yıkama firması ile iletişime geçmelisiniz. İşinde uzman bir halı yıkama firması, profesyonel ekipman ve kir çözücü şampuanlar ile halıya zarar vermeden yağ lekesini temizler ve halılarda %100 hijyen sağlanır.

Kahve ve Çay Lekesi

Halınıza kahve ya da çay döküldüyse panik yapmanıza gerek yoktur. Lekenin oluşumunun hemen ardından üzerine kâğıt havlu bastırın ve sıvıyı alabildiğiniz kadar alın. Ardından ağartıcı içermeyen bir deterjan ile halınızı silin. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer leke kuruduysa silerek ya da fırçalayarak temizlemeye çalışmanız halınızın deforme olmasına neden olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken ise yine halılarınızı yıkatmaktır.

Çok Şekerli Lekeler

Şurup, bal ve pasta kreması gibi yapışkan ve çok şekerli gıdaların halıdan temizlenmesi oldukça güçtür. Bu nedenle şekerli gıda halının derinlerine işlemeden alabildiğiniz kadarını halının üzerinden almalısınız. Eğer hızlı davranmazsanız leke halıya işler ve çıkarmanız oldukça zorlaşır. Yine bu lekeler için bulaşık deterjanından mutlaka yararlanmalısınız. Ilık su ile bulaşık deterjanı karışımını spreyleyerek leke üzerine uygulayın ve halınızı temiz bir bez ile silin.

Mum Lekesi

Halı Temizliği
Halı Temizliği

Eğer halınıza mum döküldüyse, mumun üzerine buz koyun ve bekleyin. Daha sert bir madde ile lekeyi kazıyın ve kalıntıları elektrikli süpürge ile süpürün. Yine hazırladığınız ılık su ve bulaşık deterjanı karışımı ile hafifçe bastırarak lekenin kalanını silin.

Yukarıda halı temizliği için önerilen yöntemler dikkatli bir şekilde uygulanmazsa halıların deforme olmasına neden olabilir. Özellikle yün ve el dokuması halılarınızın özelliklerini yitirmemesi için mutlaka halı yıkama hizmeti almalısınız. Bunun için profesyonel ekipmanlara sahip bir Ankara halı yıkama firması ile iletişime geçebilir, halı yıkama fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.