Halı Yıkama Aşamaları ve Fiyatları

Günlük hayatın vazgeçilmez eşyaları arasında yer alan halılar, insanoğlu tarafından çok eski dönemlerden bu yana kullanılmaktadır. Ev ve iş yerleri için tercih edilen bu ürünler, çok sık kullanılırlar ve bu nedenle de sürekli kirlenirler. Aynı zamanda dekoratif işlev gören halıların temizliği ise oldukça zordur. Genellikle silinerek temizlendiği düşünülen bu ürünler, aslında çok daha ayrıntılı ve profesyonel bir temizlik gerektirirler. Bunun için işinde uzman bir halı yıkama servisinden yardım alınmalıdır. Peki, halı yıkama aşamaları nelerdir?

Halı Yıkama Aşamaları

Halı yıkama aşamaları
Halı yıkama aşamaları

Halıların Evden Alınması

Halı yıkama aşamalarına geçilmeden önce halılar bulundukları yerden alınırlar. Ancak bunun öncesinde halıların diğer halılar ile karışmaması için numaralandırılırlar. Bu sayede halı yıkama işlemine geçilmeden önce halıların nereden, kimden ve ne zaman alındığı kaydedilmiş olur.

Halıların Sınıflandırılması

Halı yıkama işlemine geçilmeden önce halıların cinsine ve hangi malzemeden imal edildiklerine göre sınıflandırılmaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise her halının aynı teknik ve ürünler ile yıkanmaması gerektiğidir. Örneğin; akrilikten imal edilen bir halı ile yün halı aynı temizlik malzemesi ile yıkanmaz. Ayrıca dokuma halılar da farklı muamele gerektirmektedir.

Halıların Tozundan Arındırılması

Halı yıkama aşamaları içerisinde en önemlilerinden birisi de halıların tozunun alınmasıdır. Bu, tam otomatik makineler ile gerçekleştirilir. Yapılan bu işlem ile yıkama sırasında aşırı kirliliğin olması ve kimyasalların etkisinin azalmasının önüne geçilmektedir.

Halı yıkama aşamaları
Halı yıkama aşamaları

Toz alma işlemi sonrasında ise yumuşatma aşamasına geçilmektedir. Yumuşatma işlemi ile halının üzerinde yer alan kurumuş ve çıkmayan lekelerin yumuşaması sağlanır. Bu işlem ise içi su dolu havuzlarda gerçekleştirilir.

Yıkama ve Kurutma Aşaması

Havuzda yumuşatılan halılar, tam otomatik makinelerde yıkanır. Bu aşamada halıların daha iyi temizlenmesi için özel kir ve leke çözücü deterjanlar kullanılır. Ardından halılar sıkma makinesine yerleştirilir ve suyundan arınması sağlanır.

Kurutma odalarında kurutulan halılar son kontrolden geçirildikten sonra poşetlenir ve teslim edilir.

Halı Yıkama Fiyatları

Halı yıkama fiyatları halının türüne ve boyutlarına göre belirlenir. Yani her halı cinsine aynı işlem uygulanmadığı ve her halının boyutu aynı olmayacağı için fiyatlarda değişiklikler meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.