Halı Yıkama ve Kurutma İşlemleri Nasıl Yapılmalı?

Halılar, özellikle Türk kültüründe önemli bir yere sahip dokumalardır. Evlerde dekorasyona ve ısınmaya katkı sağlayan bu ürünler ile gün içerisinde sık sık temas etmekteyiz. Üstelik halıların üstünde oturmasak ya da bir şekilde temas etmesek de onların bulundukları ortamlarda nefes alıp verdiğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız. Çünkü uzun süre temizlenmeyen kirli halıların bulunduğu ortamlarda soluk alıp vermek demek, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarını göze almak demektir. Bu nedenle düzenli olarak halı temizliği yapılması büyük önem taşımaktadır. Ancak halıların temizliği, tahmin edilenden çok daha fazla özen gerektiren bir durumdur. Bu nedenle bulunduğunuz bölgeye göre mutlaka işinde uzman bir Ankara halı yıkama veya İzmir halı yıkama firması ile çalışmanız gerekmektedir.

Evdeki imkânlar ile halı yıkamak ise tam anlamı ile hijyen sağlama adına yetersiz bir seçenektir. Çünkü halıların tüyleri arasındaki toz, kir ve bakterileri uzaklaştırmak ve halılarda %100 hijyen sağlamak ancak profesyonel halı yıkama ekipmanları ile mümkündür. Ayrıca el dokuması halı, shaggy halı ve Çin halısı gibi halılar, özel muameleler gerektiren ürünlerdir. Bu halı türlerine uygulanan yanlış yıkama ve halı kurutma işlemleri, renklerini kaybetmelerine ve özelliklerini yitirmelerine neden olmaktadır. Peki, halı yıkama hizmeti sırasında uygulanan yıkama işlemleri nelerdir? Profesyonel ekipmanlar ile yıkanan halılar hangi ortamlarda ve nasıl kurutulmaktadır?

Halı Yıkama ve Kurutma İşlemleri

Halı yıkama, günümüzde farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemler arasında; kişilerin kendi imkanları ile gerçekleştirdiği halı yıkama işlemleri, yerinde halı yıkama ve otomatik halı yıkama makinelerinde yapılan halı yıkama yer almaktadır. Bunların arasında en doğru yöntem ise otomatik halı yıkama makinelerinde yapılan işlemlerdir. Çünkü bu yöntem sırasında halılar türüne göre ayrılır ve hassasiyet durumuna göre uygun baskı uygulanarak yıkanır. Ancak yerinde halı yıkama hizmeti sırasında uygulanacak baskı personelin inisiyatifinde değildir. Bu nedenle halının cinsi ne olursa olsun aynı baskı uygulanarak yıkanır. Bu da halıların deforme olmasına neden olabilir.

Halı yıkama hizmeti sırasında ise türüne göre ayrılan halılar, tozları alınarak ıslatma havuzlarında bekletilir. Ardından yine türü göz önünde bulundurularak fırçalanır ve otomatik halı yıkama makinelerine alınır. Burada uygun şampuanlar kullanılarak yıkanır ve türüne göre sıkma işlemine alınarak kurumaları için kurutma odalarına alınır.

Halı kurutma aşaması ise en az halıların yıkanması kadar önemlidir. Çünkü yanlış yöntemler ile kurutulan halılar koku yapabilir, renklerinde solmalar meydana gelebilir ya da deforme olabilirler. Bu nedenle özellikle halılarınızı evde yıkamayı tercih ediyorsanız direkt olarak güneşe maruz kalmalarından kaçınmalısınız. Çünkü direkt olarak güneş ışınları ile temas eden ıslak halıların renklerinde solmalar oluşması kaçınılmazdır. Özellikle halınız el dokuması bir halıysa bu konu ile ilgili ayrıca özenli davranmalısınız. Bunların yanında özellikle kış aylarında halıların kuruması çok daha zordur. Bu dönemde düşük hava sıcaklığı ve yağış nedeniyle halıların kuruma süresi belirgin şekilde uzayabilir.

Halı yıkama hizmeti sırasında profesyonel ekipler tarafından yine profesyonel ekipmanlar ile yıkanan halılar, kurutma odalarına alınır ve sağlıklı bir şekilde tam anlamı ile kurutulur. Peki, halı kurutma odalarının önemi nedir?

Halı Kurutma Odalarının Önemi

Otomatik halı yıkama makinelerinde boyutuna ve türüne uygun şekilde yıkanan halılar, yıkama işlemleri sonunda neredeyse yarıya yarıya kurumuş hale gelirler. Bu sayede mevsim ne olursa olsun kurumaları çok daha kolaydır. Yine Ankara halı yıkama veya İzmir halı yıkama firmalarının mutlaka kendilerine özel bir kurutma odaları mevcuttur. Bu odalarda halıların uygun şekilde kurumaları için yeterli sıcaklık mevcuttur.

Halı kurutma odalarında yer alan sistem sayesinde sıcak hava oda içerisinde devridaim olur ve halıların en derin noktaları ile temas eder. Bu halı kurutma yöntemi sayesinde halılar 8 ile 12 saat içerisinde kurur. Ancak bu sırada halılar mutlaka düzgün şekilde açılır. Çünkü tam açılmadan ya da rulo halindeyken kurutulmaya çalışılan halılar büyük ihtimalle nemden dolayı koku yapacaktır. Profesyonel halı yıkama hizmetinde ise, halılar kurumaları için tam anlamı ile açılır ve kuruduklarından emin olmadan kesinlikle poşetlenmez.

Eğer siz de halılarınızın doğru yöntemler ile yıkanarak kurutulmasını istiyorsanız hemen bize başvuru yapabilirsiniz. Formu doldurmanızdan kısa bir süre sonra Servis Olsun sizinle iletişime geçecektir. Ayrıca halı yıkama fiyatları ile ilgili bilgi almak için fiyat listemize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.