İnverter Klima Nedir, Nasıl Çalışır? | Antalya Klima Servisi

İnverter klima, sağladığı enerji tasarrufu ile diğer klimalardan ayrılan yüksek performanslı bir klima türüdür. Güç çevirici anlamında kullanılan invertör, doğru akımı alternatif akıma ya da tam tersine çevirmektedir. Enerji tasarrufu amacı ile devrelerdeki frekans ayarlarını düzenleyen bu cihazlar, elektrik akımının şeklini değiştirirler. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacının artması ile daha da önemli hale gelmiştir. Ancak her klima çeşidinde olduğu gibi inverter klimalar da zaman zaman arızalanmakta ya da bakım gerektirmektedir. Arızalar ile karşılaşmamak ve tasarruf etmek için mutlaka bir Antalya klima servisi ile iletişime geçilmelidir. Peki, inverter klimalar nasıl çalışır? İnverter klimaların diğer klimalardan farkı nedir?

İnverter klimalar
İnverter klimalar

İnverter Klimalar Nasıl Çalışır?

İnverter klimalar, elektrik akımının şeklini değiştirirken rölantide doğru akım motorları ile çalışmaktadır. Yani doğru akım motorlu değişken devirli klimalardır. Bu sayede ısıtma ya da soğutmaya ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda güç istikrarı ve enerji tasarrufu sağlanmış olmaktadır. İnverter klimaların ana parçası ise kompresörlerdir. Kompresörler ile sürekli çalışır ve ortam ısısını sabitlerler. Klimanın kompresörü rölantideyken şebekeden gelen dalgalı elektrik akımını değil, doğru akımlı motoru kullanırlar. Sonuç olarak enerji tasarrufu elde edilmiş olur.

Bunların yanında süper inverter teknolojisi kullanılan klimalar ise çok daha sessiz ve verimli çalışırlar. Ortamdaki vücut ısılarını algılayan bu klimalar, ortama verilen havayı en verimli şekilde yönetmektedir. Ayrıca ortamda insan yoksa bu durumda çalışma sistemini ona göre düzenlerler.

İnverter Klimaların Diğer Klimalardan Farkı Nedir?

Normal klimalar ile inverter klimalar arasında enerji kullanımı bakımından fark yoktur. Ancak aralarındaki fark çalışma prensipleri ile ilgilidir. Normal klimalar ortama sürekli olarak aynı kapasitede hava verirler. Ortam belirlenen sıcaklığa ulaştığında ise otomatik olarak kapanırlar. Yine ortam sıcaklığı değiştiğinde yeniden çalışırlar. Bu, ciddi şekilde enerji kaybına neden olabilmektedir.

inverter klimalar
inverter klimalar

İnverter klimalar ise açılıp kapanmaz ve ortamın ısısını ayarlarlar. Yani ortamdaki ısıya göre hava verir ve otomatik bir şekilde ısıyı dengelerler. Böylece yüksek verim elde edilmiş olur. Yine normal klimalar 30 derecenin üzerinde performans kaybederken inverter klima çeşitleri ise -15 ile 40 derece arasında verimli bir şekilde çalışabilmektedir.

Tüm bunların yanında inverter klimaların her daim yüksek verimlilikte çalışmaları için düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bunun için belirli periyotlarda işinde uzman bir Antalya klima servisi ile çalışmak oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.