Isparta Halısı Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Isparta halısı adını, üretiminin yapıldığı Isparta ilinden almaktadır. El dokuması olarak imal edilen bu halılar, özellikle Osmanlı ve Türk motifleri ile dikkat çekmektedir. Çamdallı olarak anılan motifi de barındıran bu el dokuması halıların kullanımı sırasında dikkatli davranılmalıdır. Çünkü Isparta halıları, makine dokuması halılar ile aynı teknikle dokunmaz. Bu nedenle hem kullanımları hem de bakımları sırasında özenli olunmalıdır. Aksi halde yanlış teknikler ile yapılan temizlik işlemleri ya da dikkatsiz kullanımlar nedeniyle renklerinde solmalar meydana gelebilmektedir. Bu anlamda Isparta halısı temizliği için mutlaka bulunduğunuz bölgede yer alan uzman bir Ankara halı yıkama firması veya İzmir halı yıkama firması ile çalışmanız gerekmektedir.

Isparta halıları, tamamen yünden ve organik kök boyalar kullanılarak imal edilmektedir. Fakat Isparta halılarının da farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle uzun ömürlü olmaları isteniyorsa, cinsine uygun bir temizlik işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Halı yıkama firmaları ise, Isparta halılarının ne kadar hassas halılar olduklarının farkında olarak son teknoloji halı yıkama makineleri ve organik halı yıkama şampuanları kullanarak profesyonel halı temizliği yapmaktadır. Peki, Isparta halı temizliği sırasında nelere dikkat edilmektedir? Isparta halısı yıkama işlemleri nelerdir?  İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Isparta Halısı Temizliği Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Isparta halısı temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru temizlik yönteminin seçilmesidir. Bu anlamda en riskli durumlardan birisi, evde gerçekleştirilen halı yıkama işlemleridir. Çünkü çeşitli kimyasallar içeren halı temizlik ürünleri kullanılarak gerçekleştirilen temizlik işlemleri nedeniyle Isparta halılarının renginde solma meydana gelebilmektedir. Yine hatalı işlemler nedeniyle bu el dokuması halılar deforme olmakta ve kullanım ömürleri ise azalmaktadır. Bu anlamda evde halı temizliği yapmak yerine, profesyonel bir halı yıkama firmasından destek almak büyük önem taşımaktadır.

Bunların yanı sıra Isparta halılarının temizliği sırasında hayati önem taşıyan bir diğer durum ise, halı kurutma işlemidir. Çünkü evde gerçekleştirilen halı yıkama işlemlerinde yapılan en büyük hatalardan birisi, halıların kuruması için direkt olarak güneşe maruz bırakılmalarıdır. Oysa özellikle el dokuması halılar, kök boya ile boyandıkları için güneşe direkt olarak maruz kalmaları durumunda renklerinde solma meydana gelir. Ancak halı yıkama firmaları tarafından yapılan Isparta halısı temizliği sırasında kurutma işlemi, özel kurutma odalarında gerçekleştirilmektedir. Bu sayede el dokuması halılar, özelliklerini kaybetmeden tam anlamı ile temizlenmiş olur.

Isparta Halısı Yıkama İşlemleri Nelerdir?

Halı yıkama hizmeti sırasında halılar öncelikli olarak türüne göre ayrılmaktadır. Çünkü her halı türü aynı işlemler uygulanarak yıkanamaz. Bu anlamda Isparta halısı temizliği için de özel muameleler uygulanmaktadır. Öncelikli olarak özel makinelerde kir ve tozlarından arındırılan el dokuması halılar, herhangi bir ıslatma işlemine tabi tutulmadan fırçalama işlemine alınır. Çünkü suda bekletilen el dokuması halıların renkleri deforme olabilir.

Toz alma işleminin ardından hızla fırçalama işlemine alınan halılar, bu işlem sırasında yumuşak uçlu fırçalar ile fırçalanmaktadır. Böylece halıların deforme olmalarının önüne geçilmektedir. Fırçalama aşamasının ardından Isparta halıları yine hızlı bir şekilde gelberi de durulama işlemine alınır. Eğer halının tüyleri uzun ise, bu durumda halı şampuanının tüy dip ve hav aralarına işlemesi için öncelikli olarak ileri geri gelberi uygulaması da yapılabilmektedir. Ancak bu işlem sırasında kullanılan halı yıkama şampuanı kesinlikle organik olmalıdır.  Gelberi işleminin hemen ardından sıkma işlemine alınan halılar, boyalarının akma ihtimali de göz önünde bulundurularak tek başına sıkılır. Sıkma kazanından alınan halılar hemen açılarak halı kurutma odalarına alınmaktadır. Kurutma odalarında güneşe maruz kalmadan kurutulan halılar, tam anlamı ile kuruduklarında paketlenerek belirtilen adrese teslim edilmektedir.

Isparta Halısı Yıkama Fiyatları

Isparta halısı yıkama fiyatları, halının boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak el dokuması halı yıkama fiyatları sadece halının boyutlarına göre belirlenmez. Bunun yanında halının adedi ve gerekli ekstra temizlik işlemleri de fiyatları etkilemektedir. Bu anlamda Isparta halı yıkama fiyatları ile ilgili bilgi almak için fiyat listemizi de inceleyebilirsiniz. Tüm bunların yanında Isparta halılarınızın güvenli bir şekilde temizlenmesi için işinde uzman bir halı yıkama firması arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Formu doldurmanızdan kısa bir süre sonra Servis Olsun sizinle irtibata geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.