Kalorifer Peteklerinin Daha İyi Isıtması İçin Neler Yapılmalı?

Kalorifer petekleri, sıcak suyun kullanıldığı ısıtma sistemlerinde mekânların en uygun yerine konumlandırılarak ısınmalarını sağlayan cihazlardır. Kombilerin pompaladığı sıcak su tesisattan geçtikten sonra peteklere ulaşır ve bunun sonucunda kalorifer petekleri etrafa ısı yayar. Yine bu cihazların içerisinden geçen su, kolon borularından kombiye geri döner. Ancak bazen petekler iyi ısıtmazlar ve buna nazaran yüklü bir fatura ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kalorifer petek temizliği aksatılmamalıdır. Peki, peteklerin işlevini yerine getirebilmesi için neler yapılmalıdır?

Kalorifer Petek Temizliği ve Bakımı

Kalorifer peteklerinin daha iyi ısıtması için periyodik bakımlarının yapılması oldukça önemlidir. Çünkü kirli ve bakımsız petekler verimli çalışmaz ve gereken ısıyı veremezler. Özellikle zaman içerisinde petek içerisinde yer alan yakıt artıkları tıkanmaya ve hava doluşmasına neden olabilir. Bu durum, peteklerin az ısı vermesine neden olur. Bunun için öncelikli olarak kalorifer bağlantı noktaları sökülmeli ve içindeki kirli maddeler dışarıya çıkarılmalıdır.

kalorifer petek temizliği
kalorifer petek temizliği

Kalorifer petek bakımı sonrasında peteklerin içindeki kirlerin dışarıya atılması durumunda dahi yeterince ısınmıyorlarsa, bu durumda ise daha kapsamlı ve profesyonel bir kalorifer petek temizliği gerekmektedir. Bunun için mutlaka işinde uzman bir servis ile çalışılmalıdır. Petek temizleme için gelen servis, öncelikli olarak radyatör giriş ve çıkışlarını kapatır. Ardından ise petek temizleme makinesi tesisata bağlanır ve sistem içerisine temizlik için özel kimyasal enjekte edilir.

Petekler içerisine enjekte edilen kimyasalın kombi içerisinde dolaşması sağlanır. Bunun için ise öncelikli olarak kombinin 50 derecede çalıştırılması şarttır. Bu işlemler periyodik olarak gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kalorifer petekleriniz zamanla ısınamamaya ve enerji israfına neden olurlar.

kalorifer petek temizliği
kalorifer petek temizliği

Kalorifer peteklerinin yeterince ısıtması için bir diğer yapılması gereken ise kaloriferlerin reglaj ayarıdır. Kalorifer bakımı sırasında reglaj ayarının da kontrol edilmesi ve onarılması ısı verimliğini arttıracaktır. Bunun için kombiye en uzak konumda yer alan peteğin tamamen açılması ve gerekli kontrollerin yapılması gerekir.

Tüm bunların yanında kalorifer petek temizliği ve bakımının yanında daha iyi ısı verimi alabilmek adına ev içerisinde yer alan perdeler de oldukça önemlidir. Perdelerin kalorifer petekleri ile temas etmemesi ve önünü kapatmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.