Kilim Nasıl Temizlenir? | Ankara Halı Yıkama

Kilimler, evlerde sıklıkla kullanılan eşyalardan birisidir. Geçmişten günümüze her daim değer görmüş olan kilimlerin temizliği ise halılara göre daha zordur. Bu anlamda kilim temizliği yaparken dikkatli olunmalıdır. Çünkü özellikle kök boyalı kilimler, evde yıkama ya da silme işlemi sırasında zarar görmekte ve boyaları deforme olmaktadır. Eğer evlerinizde kullandığınız kilimlerin uzun yıllar boyunca renk ve yapısal özelliklerini korumasını istiyorsanız, işinde uzman bir Ankara halı yıkama firmasından yardım alabilirsiniz.

Kilim temizliği
Kilim temizliği

Kök boyası ile boyanan kilimler, mutlaka renk sabitleyiciler ile yıkanmalıdır. Özellikle ipek karışımlı ya da ipek kilimler normal halı şampuanları ile yıkanırsa, büyük ölçüde zarar görür ve özelliklerini yitirirler. Bunun yanında tecrübesiz halı yıkama firmaları, yanlış yıkama yöntemleri ile kilimlerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Peki, kilimlerin temizliği için evde yapılabilecekler nelerdir? Kilim yıkama sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Evde Kilim Temizliği Nasıl Yapılır?

Kilimler, tıpkı halılar gibi kiri, tozu ve bakterileri tutar ve hapsederler. Bunun için evde yapılacak temizlikler sırasında öncelikli olarak elektrikli süpürge ile süpürülmeleri gerekmektedir. Bu sayede kilimdeki tozların çekilmesi mümkün olacaktır. Evde kilim yıkama işlemi sırasında halılarınız için kullandığınız şampuanları kullanmayı düşünüyorsanız bunu iki kez düşünmenizde yarar vardır. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi normal halı şampuanları kilimlere çok büyük ölçüde zarar verir. Bu nedenle doğal temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz.

Kilimlerinizi evinizin geniş bir balkon ya da terasında yıkayabilirsiniz. Bunun için ılık su ile kilimi ıslatmanızın ardından deterjanlı suyu bir sünger ya da yumuşak bir fırça ile köpürterek uygulamalısınız. Ardından kilimi yine ılık su ile durulamalı ve kuruması için düz bir yüzeye koymalısınız. Ancak kiliminizi kesinlikle direkt olarak güneşe maruz bırakmamalısınız. Aksi takdirde renklerinin solmasına neden olabilirsiniz.

Kilim temizliği
Kilim temizliği

Yukarıda bahsedilen işlemler ile kilim temizliği yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız bu temizlik, kilimlerinizin tam anlamı ile temizlenmesi için yetersiz kalacaktır. Çünkü evde uygulanan hiçbir işlem, profesyonel halı yıkama hizmetinin yerini tutamaz. İşinde uzman bir halı yıkama firması, kök boyası ile boyanmış kilimlerinizi cinsine göre ayırır ve gerekli yıkama tekniğini tespit ederek yıkama işlemine geçer. Yine bitkisel şampuanlar kullanılarak yapılan bu temizlik işlemi sonrası kilimler bol su ile durulanır.

Kilimlerin bazıları sıkılmaya müsait değildir. Bu nedenle sıkılmadan kendi halinde suyunun akması sağlanır ve kapalı kuruma odalarında sağlıklı bir şekilde kurumaları sağlanır. Siz de Ankara halı yıkama hizmetinden yararlanarak kilimlerinizi profesyonel ellere emanet etmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.