Klima Bakımı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yaz aylarında serinlemek, kış aylarında ise bulunduğumuz mekânları ısıtmak için kullandığımız klimalar, düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyan cihazlardır. Çünkü klimaların hava filtrelerinde zamanla tozlar birikir ve bu durum sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Klimalarınızın belli aralıklarda bakımını yaptırmamanız durumunda solum yolu rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz. Bunun yanında astım ve bronşit gibi hastalıklara sahipseniz, ciddi derecede rahatsızlık duyabilirsiniz. Peki, klima bakımı ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Klima Bakımında Önemli Noktalar

Klimanızın Hava Filtrelerini Düzenli Olarak Temizleyin

Klimalar, bulunduğumuz mekânların iklimini düzenleyen oldukça kullanışlı cihazlardır. Son derece masum görünen bu cihazlar, daha önce de bahsettiğimiz gibi sağlığımız açısından tehdit oluşturabiliyorlar. Bu anlamda klima bakımı ile cihazın içerisinde yer alan toz ve bakterileri uzaklaştırmalısınız. Klimanızdan daha iyi verim almak, kokuları önlemek ve daha temiz bir ortam için 15 günde bir düzenli olarak klima hava filtrelerini mutlaka temizleyin.

klima bakımı
klima bakımı

 

Klima hava filtrelerinin temizliği için öncelikli olarak klima panelinizi dikkatlice açmalısınız. Ardından filtreyi çıkararak üzerindeki toz ve kirleri elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz. Ancak bunun yanında küvetinize soğuk su doldurarak da klima filtre temizliği yapılabilir. Tüm bunların yanında bu işlemler sırasında kesinlikle temizlik ürünleri kullanmamalısınız. Filtrenizin kurumasının ardından klima içerisine tekrar yerleştirebilirsiniz.

Klima İç Temizliği İçin Mutlaka Bir Servisten Yardım Alın

Klima temizliği konusunda önemli bir diğer nokta ise klimanızın iç temizliğidir. Ancak bu, filtre temizliği kadar basit bir işlem değildir. Bu nedenle de mutlaka bir servisten yardım almanız gerekmektedir. Klimanızın iç temizliğini 6-12 ay arasında düzenli olarak yaptırmanız, cihazınızın ömrü ve verimi açısından oldukça önemlidir.

klima bakımı
klima bakımı

Klimaların iç temizliği için yardım alınan hizmet; fan kanatlarının ve iç ünite filtrelerinin temizliğini kapsamaktadır. Yine klima bakımı sırasında klimaların gazı ölçülür ve eğer eksik gaz miktarı var ise yetkili servis tarafından bu durum değerlendirilmelidir. Bunların yanında dış ünite bakımı ve elektrik tesisatı kontrolleri de gerçekleştirilebilir. Son olarak ses ve estetik görüntü kontrolleri de tamamlanan klimalar, artık kullanım içi hazır durumdadır. Siz de evinizde daha sağlıklı bir ortam yaratmak için bizimle iletişime geçebilir, uzman kişilerden klima bakım hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.