Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Klimalar, hem yaz hem de kış aylarında sıklıkla kullanılan iklimlendirme cihazlarıdır. Ancak kullanmakta olduğunuz klimalardan yüksek performans almak ve cihazın ömrünü uzatmak için düzenli olarak klima bakımı yaptırmalısınız. Aksi halde cihazınızın performansı düşer ve arızalanabilir. Bunun yanında bakımsız bir klima, düzenli olarak bakım yapılan klimalara göre çok daha fazla enerji harcamaktadır.

klima bakımı
klima bakımı

Klimaların bakımı konusunda yeterince bilinçli olmayan kullanıcılar, genellikle bu konuda duyarsız davranırlar. Bunun sonucunda ise yeterince ısınamadıklarından ya da yine cihazların yeterince soğutmadığından şikâyet ederler. Oysa bunun nedeni büyük ihtimalle klimalarının bakımını ihmal etmiş olmalarıdır. Özellikle yıllarca ihmal edilen klimaların filtreleri toz ve kir nedeniyle tıkanır. Bu da klimanın çevreye sağlıksız bir hava vermesine neden olabilirler. Bu durum ise insan sağlığını tehdit eden, ciddi bir durumdur. Peki, klima bakımı ne zaman yapılmalıdır?

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Klimaların bakımlarının ne zaman yapılması gerektiği genellikle kullanım kılavuzlarında belirtilir. Bu nedenle klimanıza hangi aralıklar ile bakım yaptırmanız gerektiğini öğrenmek için cihazınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Ancak genellikle klima bakımının 6 ayda bir yapılması gerekmektedir. Bunun yanında klimanızın bakımını yaptırmak için arıza vermelerini beklememeniz gerekir.

Eğer kaliteli bir ürün kullanıyorsanız cihazınızın hemen arıza vermesi beklenmez. Ancak klimanız arızalanmasa bile içerisinde kir, toz ve mikropların barındığını bilmeniz gerekmektedir. 6 ayda bir yaptıracağınız bakım ile hem cihazınızın arızalanmasını önleyebilir hem de performansını arttırabilirsiniz.

klima bakımı
klima bakımı

Tüm bunların yanında profesyonel bir servisten alacağınız bakım hizmetinin dışında klima filtre temizliği konusunda da hassas davranmalısınız. Bunun için birkaç haftada bir klimanızın filtresini çıkararak temizlemeniz oldukça önemlidir. Dikkatlice çıkardığınız filtreleri direkt olarak suya tutmak yerine elektrikli süpürge ile tozlarını çekmeniz çok daha faydalı olacaktır. Yine ardından küvetinize soğuk su doldurarak filtrenizi iyice yıkayabilirsiniz. Ancak filtre temizliğiniz için sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yanında herhangi bir kimyasal ürün kullanmanız da cihazınıza zarar verebilir. Eğer klimanızın daha performanslı çalışmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, profesyonel ekiplerden kaliteli ve güvenilir bir hizmet almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.