Klima Bakımının Sağlık Açısından Önemi

Klima; hem yaz hem de kış aylarında kullanılan, evlerin vazgeçilmez eşyaları arasında yer alır. Ancak bu yararlı cihazların belli periyotlar ile bakımlarının yapılması şarttır. Çünkü klimalar, iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalırlar. Bu nedenle ısı transfer yüzeylerinde kirlenme ve tahribatlar meydana gelebilir. Kirlenme ve tahribatlar ise hem klimanın performansı hem de insan sağlığı açısından olumsuz bir durumdur. Tüm bu nedenler ile düzenli olarak klima bakımı yaptırmak oldukça önemlidir.

Klima Bakımı
Klima Bakımı

Klima Bakımı ve Sağlık Açısından Önemi

Ortamdaki Havanın Kalitesini Arttırır

Klimaların iç ünitelerinde yer alan filtreler, ortam ile iç aksam arasında perde görevi görmektedir. Ancak zaman içerisinde bu filtreler ortamdaki tozu, dumanı, bakteri ve mikropları toplar ve hapseder. Bu da zararlı partiküllerin odaya dağılmasına, yani ortamdaki havanın kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Klima filtresinde biriken kirlerin insan sağlığına büyük zararları vardır. Bu kirler kişilerin çeşitli hastalıklara yakalanmalarına neden olabilir.

Klima Bakımı
Klima Bakımı

Klimaların düzenli olarak temizlenmemesi nedeniyle yaşanan hastalıklar arasında; lejyoner hastalığı, astım, solunum yolu rahatsızlıkları, larenjit, alerjik rinit ve yüz felci yer almaktadır. Ancak periyodik klima bakımı yaptırarak klima filtresinin tıkanmasının ve yaşanabilecek hastalıkların önüne geçilebilir. Yapılan bakımlar sırasında filtreler tamamıyla temizlenir ve kirlerden arındırılır.

Kötü Kokuları Engeller

Klima bakımının yapılması durduk yere arızalanmalarının önüne geçer. Ancak bu cihazların bakımı yapılmazsa normalden daha gürültülü çalışırlar ve kötü koku yayarlar. Bu kötü kokular nedeniyle kişilerin yaşam kaliteleri düşer ve hastalanabilirler. Ayrıca klimanın harcadığı enerji de iki katına çıkar. Hem maddi hem de manevi olarak zarar görmek istemiyorsanız, klimanızın bakımına önem vermelisiniz.

Ne Zaman Klima Bakımı Yaptırılmalı?

Klima Bakımı
Klima Bakımı

Klimaların bakımının insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsettik. Ancak bunların yanında ne sıklıkla klima bakımı yaptırmanız gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Ev tipi klimaların yılda en az iki kez, mevsim dönümlerinde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Ancak burada önemli bir diğer noktada klima servisi seçimidir. Çünkü işinde uzman ve referansları bulunan bir servis ile çalışmanız klimanızın performansı için oldukça önemlidir. Klima bakımınız için hem güvenilir hem de profesyonel bir servis arıyorsanız bizimle iletişime geçebilir, kaliteli hizmet almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.