En İyi Klima Çeşitleri ve Fiyatları

Hayatımızı kolaylaştıran, bir kumanda yardımı ile bulunduğumuz mekânın iklimini tamamen değiştiren klimalar, ihtiyaçlara göre çeşitlilik göstermektedir. Bu anlamda bir klima satın almadan önce klimanızın konumlandırılacağı mekânın özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve bu yönde tercihte bulunmalısınız. Peki, en iyi klima çeşitleri hangileridir?

klima çeşitleri
klima çeşitleri

Klima Çeşitleri ve Fiyatları

Klimalar, temelde bağımlı üniteli ve bağımsız üniteli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu klima çeşitlerinden hangisine ihtiyacınızın olduğu ile ilgili en doğru kararı klima servisi klima keşfi sırasında verecektir. Ancak yine de ne tür bir klimaya ihtiyacınızın olduğunu bilmenizde yarar bulunmaktadır.

Bağımlı Klima Üniteleri

Bağımlı klima üniteleri aynı zamanda VRF sistem olarak da anılmaktadır. Genellikle iş yerleri için kullanılan bu klimalar, ana bir merkezi klima devresinden yararlanarak aynı anda tüm mekânı aynı şartlarda tutarlar. Bu tür klima fiyatları evinizin bir odası için oldukça maliyetliyken büyük bir mekân için oldukça hesaplıdır. Bunun yanında eğer bulunduğunuz mekâna bu tip klimalardan satın almak isterseniz 20 ile 50 bin TL arasında bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Bağımsız Klima Sistemleri

En iyi klima çeşitleri arasında bağımsız klima sistemlerini de sayabiliriz. Bağımsız klimalar bireysel kullanım için uygundur ve pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunları şöyle açıklayabiliriz:

klima çeşitleri

Split Klimalar: Bu klima çeşitlerinde iç ve dış üniteler birbirinden ayrılmıştır. Ancak kanal ve boru bağlantısı ise birbirine bağlıdır. Bu sayede hem ortam gürültüsü azalır hem de odalarda dış ünitenin kaba görüntüsü ile karşılaşılmaz. Split klimalar da kendi içerisinde 4’e ayrılmaktadır. Bunlar; Duvar tipi mono siplit, duvar tipi multi split, salon tipi split ve yer/tavan tipi split klimalardır. Split klima fiyatları ise 2 bin TL’den başlamakta ve 10 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.
Pencere Tipi Klimalar: Bu klimalar daha çok oda duvarları delinerek monte edilirler ve dış üniteleri bulunmamaktadır. İç ünitenin arkası dışarıya baktığı için hava sirkülasyonu da buradan sağlanmaktadır.
Çatı Tipi Paket Klimalar: Bu klima tipi ise çatılara monte edilir ve tüm binaya yayılır. Çatı tipi klima fiyatları ise 30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.