klima kart arızası ve tamiri

Klima elektronik kart arızası ve tamiri

Klimalarda yer alan elektronik kartların iki ayrı devresi bulunmaktadır. Birçok klimada ise kumanda ve güç devresi tasarımı değişiklik göstermektedir. Klima kumandası üzerindeki mikroişlemci üzerinde yazılan programlar sayesinde klimanın kontrol edilmesi sağlanır. Tabi, mikroişlemci de bilgileri kullanıcının kullandığı kumandadan ve sensörlerden almaktadır. Alınan bu bilgiler doğrultusunda güç kartı üzerinden klimanın elektriksel elemanlarına (solenoid valf, kompresör, fan motorları) kumanda eder. Klimalardaki elektronik kart besleme enerjisi ise trafo ile voltaj düşürülerek sağlanmaktadır. Gerilimin düşürülmesi için kullanılan bu trafolar, elektronik kartta montajlı ya da tamamen bağımsız bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Klima elektronik kartı düşük gerilimde çalışsa da, güç devresindeki manyetik röleler sayesinde yüksek gerilimde çalışan elemanların kumanda ve kontrolünü sağlar. Ancak klima elektronik kartları çeşitli nedenler ile arızalanabilmektedir. Bu durumda kullanıcılar herhangi bir müdahalede bulunmadan arızanın giderilmesi için bir klima servisi ile iletişime geçmelidir.

Klima kart arızası ve tamiri

Günümüzde inverter tip klimalar dışında üretilen pek çok klimanın elektronik kartları iç üniteye yerleştirilir. Klimaların dış ünitesinde ise yalnızca kompresör ve dış ünite fan motoru yer alır. Kontrol ve kumanda teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte klima kartlarının ebatları da küçülmüştür. Bu nedenle genellikle güç ve kumanda devreleri tek kart üzerinde imal edilmektedir. Yine günümüzde on/off çalışma prensibi ile üretilen pek çok klimanın dış ünitesinde elektronik karta gerek görülmemiştir. Daha çok inverter klima çeşitlerinde yer alan elektronik kart, kompresörün değişiklik gösteren yük koşullarını karşılamak için kullanılır. Peki, bu kartların arızalanma nedenleri nelerdir? Klima elektronik kartı arızasının giderilmesi için kullanıcıların yapmaları gerekenler nelerdir?

Klima elektronik kartı neden arızalanır?

Klima elektronik kartı pek çok sebeple arızalanabilir. Ancak arıza nedenlerine geçmeden önce hemen her türlü klima arızası için bulunduğunuz bölgeye göre mutlaka işinde uzman bir İzmir klima servisi veya Antalya klima servisi ile çalışmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Aksi takdirde klimanız, işinin ehli olmayan ellerde çok daha fazla zarar görebilir.

klima kart arızası ve tamiri
klima kart arızası ve tamiri

Şebeke Geriliminde Düşüş

Klima elektronik kartlarının arızalanmasının en önemli nedenlerinden birisi, şebeke gerilimindeki düşüşlerdir. Çünkü gerilim düzeyindeki kısa süreli düşüşler, ciddi arızaları da beraberinde getirmektedir. Hatta klimalarda meydana gelen güç arızalarının %80’inden fazlasının ani gerilim düşmelerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ani gerilim düşüşleri, trafonun o alanın üzerindeki güç ihtiyaçları ile başa çıkma çabaları nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum ise sadece klima elektronik kartı ile ilgili sorunlara neden olmaz. Bunun yanında ani gerilim düşüşleri, klima motorunun ve trafonun yanmasına da neden olabilir.

Yüksek gerilim

Klima kart arızaları ile karşılaşılmasının bir diğer nedeni ise yüksek gerilim ya da darbeli gerilimdir. Bahsedilen bu darbeler, gerilimin aniden yükselmesi anlamına gelmektedir. Gelgite benzer bir biçimde oluşan bu durum, elektronik cihazların arızalanmalarına neden olur. Yüksek gerilimin oluşma nedeni ise genellikle yıldırım düşmesidir. Ancak fırtına ya da trafik kazası nedeniyle kesilen cereyanın geri gelmesi nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bahsedilen tüm bu durumlar cihazların donanımına ve klima elektronik kartına direkt olarak zarar vermektedir.

Yüksek akım

Yüksek akım, saniyenin 1/20’si kadar bir süre içerisinde gerilimin yükselmesi anlamına gelir. Havalandırma ve güçlü elektronik motorlar gibi cihazların kapatılması ile gerilim fazlası güç kablosu yoluyla dağılmaktadır. Klimalar ise belirli bir voltaj aralığında güç kullanmak üzere tasarlanmıştır. Beklenilen tepe ve ortalama gerilim (RMS) üzerinde yer alan herhangi bir akım düzeyi bileşenleri zorlar ve arızalara neden olur.

Hatalı klima kartı tamiri

Klima elektronik kartı ile ilgili yaşanan arızaların bir diğer nedeni ise hatalı klima bakımı olarak karşımıza çıkar. Özellikle işinde uzman olmayan klima servisleri, gerekli bakımları tekniğine uygun şekilde gerçekleştiremez. Bu da elektronik kart arızalarına neden olabilir. Bunun için klima tamiri yaptırmak adına bulunduğunuz bölgeye göre mutlaka işinde uzman bir İzmir klima servisi veya Antalya klima servisi ile çalıştığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde pek çok klima arızası ile karşılaşabilirsiniz.

Son olarak klima elektronik kartı arızalarına hatalı yapılan güç ve ara kumanda bağlantıları da neden olabilmektedir. Bu hatalı bağlantılar kablolardaki renk kodlarını doğru okuyamama ve takip edememe gibi nedenler ile oluşur. Yine arızanın elektronik kart üzerinde olduğu tespit edildiğinde yapılacak en doğru işlem kartı değiştirmektir. Tüm bunların yanında karşılaştığınız klima kart arızası ve tamiri için profesyonel bir klima servisinden yardım almak için firmamıza başvurabilirsiniz. Bahsedilen formu doldurmanızdan kısa bir süre sonra Servis Olsun sizinle iletişim kuracaktır.

 1. İhsan Turhan diyor ki:

  Merhaba benim Demirdöküm duvar tipi Split klima 12000 btu var A-12HP var klimayı kumanda edemiyorum yeni klima kumandası almama rağmen kumanda kontrol etmiyor kumanda kartında sorun olduğu kanaatindeyim enerji geliyor bu konuda yardımcı olur musunuz?

  • Servis Olsun diyor ki:

   İhsan Bey Selamlar,

   Sorun bahsettiğiniz gibi kumanda kartından kaynaklanıyor olabilir. Tabi bu aşamada yerinde kontrol önemli olacaktır. İletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın lütfen yardımcı olalım.

   Saygılarımızla,
   Servis Olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.