klima ısıtmıyor sebebi

Klimanız Isıtmıyorsa Bunları Yapmalısınız?

Klimalar, sadece serinlemek için değil soğuk kış günlerinde ısınmak için de oldukça önemli cihazlardır. Ancak her cihazda olduğu gibi zaman zaman bu cihazlar da arızalanabilmektedir. Klima arızaları bazen kullanıcı hatalarından bazen ise klima montajı sırasında yapılan hatalardan kaynaklanır. Bu anlamda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de klimaların ısıtmamasıdır. Kış aylarında karşılaşılan en can sıkıcı arızalardan birisi olan bu durum, pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Eğer sahip olduğunuz klima ısıtmıyor ise kullanıcı olarak öncelikle bazı kontrolleri gerçekleştirmelisiniz. Yaptığınız kontrollere rağmen klimanız hala ısıtmıyorsa bu durumda mutlaka bir klima servisi ile iletişime geçmelisiniz. Ancak bulunduğunuz bölgeye göre tercih ettiğiniz İzmir klima servisi veya Antalya klima servisi mutlaka referansları bulunan, işinde uzman bir servis olmalıdır. Aksi halde klimanız ile ilgili daha ciddi arızalar ile karşılaşabilirsiniz.

Klimalar, konumlandırıldıkları alan için yetersiz ise dış ünite -0 derecenin altındaki sıcaklığa düştüğünde buzlanma yapar ve ılık üfler ya da hiç üflemez. Bunun için klima seçimi yaparken klimanın konumlandırılacağı alan göz önünde bulundurulmalı ve uygun kapasitede bir klima satın alınmalıdır. Eğer klima, kullanılacağı ortama uygun değilse klima montajı kesinlikle gerçekleştirilmemelidir. Aksi halde ısıtmama sorunu ile karşılaşılacağı gibi klimanın ekstra enerji harcaması kaçınılmazdır. Peki, klima ısıtmıyor ise kullanıcı olarak neler yapmalısınız?

Klima Isıtmıyorsa Yapılacak Kontroller

Klimanız ısıtmıyorsa bir klima servisi ile iletişime geçmeden önce bazı kontrolleri gerçekleştirmelisiniz. Bu anlamda yapmanız gereken ilk şey klimanızın açma-kapama düğmesine basarak klimanızı çalıştırmaktır. Ardından klimanızın üzerindeki “mode” düğmesini kullanarak “güneş” sembolünü bulmalı ve seçmelisiniz. Ancak bazı klimalarda “heat” yazısı da görülebilir. Eğer bu yazıyı görüyorsanız onu seçmeli ve klimanızın ayar düğmesine basarak sıcaklık derecesini 30 dereceye ayarlamalısınız. Klimanızı ayarladığınızda hemen deveye girmeyecektir. Çünkü öncelikli olarak dış ünite motoru devreye girer. Ortalama 3 ile 5 dakika arasında iç ünite fanı devreye girer. İç ünite fanının devreye girmesi ile çok uzun sürüyorsa klima gazı azalmış olabilir. Ancak klima iç ünite fanı hiç devreye girmiyorsa bu durumda klimanızın gazı tamamen tükenmiştir.

Eğer klimanızın iç ünite fanı olması gerektiği gibi devreye giriyorsa klima filtresini kontrol edin. Çünkü filtre tıkanmış olabilir. Filtreyi yerinden dikkatlice sökerek yıkayın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra ise yerine düzgünce takın. Bunların yanı sıra klima ısıtmıyor ise ön kısmının tamamen açık olmasına dikkat edin. Önünde perde ya da dolap gibi bir eşya olmamalıdır. Aksi halde klima ısıtmayı da soğutmayı da beklediğiniz gibi yapamaz. Yukarıda bahsedilen tüm işlemleri yerine getirmenizin ardından klimanın verimli şekilde ısıtma yapması gerekir. Ancak klimanız hala ısıtmıyorsa bunun için mutlaka bir klima servisi çağırmalısınız.

Klima Neden Isıtmaz?

Klimaların ısıtmaması pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenle bir klima servisi tarafından yerinde görülmediği sürece kesin kanıya varılamaz. Ancak en sık karşılaşılan arızalardan birisi klima motoru arızasıdır. Yine klimanın gazı eksilmiş ya da tamamen bitmiş olabilir. Bunların yanı sıra iç ve dış ünite kartlarında arıza meydana gelmiş olabilir. Bahsedilen bu arızalar ciddi arızalardır ve mutlaka profesyoneller tarafından müdahale edilmelidir.

Bunların yanı sıra zamanında bakımı gerçekleştirilmeyen klimalar da yeterince ısıtmayabilir. Çünkü zaman içerisinde tozlar filtrelerin tıkanmasına neden olur. Toz ve kir ile kaplanan filtreler, sıcak havanın ortama verilmesini engeller. Bu nedenle yılda en az bir kez klima bakımı yaptırmalısınız. Özellikle klimanızı sürekli kullanıyorsanız arızalar ile karşılaşmamanız için klima bakımını çok daha fazla önemsemelisiniz.

Bunların yanı sıra klima arızaları ile karşılaştığınızda arıza sinyallerini almanız ile birlikte bir servis ile iletişime geçerseniz, daha maliyetli sorunlar ile karşılaşmanızın önüne geçmiş olursunuz. Sonuç olarak evinizdeki ya da iş yerinizdeki klima ısıtmıyor ise yukarıda bahsedilen kontrolleri gerçekleştirmeli ve arızanın devam etmesi durumunda ise bulunduğunuz bölgeye göre biran önce işinde uzman bir İzmir klima servisi veya Antalya klima servisi ile iletişime geçmelisiniz. Eğer siz de klimanızın bakımı, montajı ya da tamiri için profesyonel bir klima servisi arıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. Başvuru formunu doldurup talebinizi bırakmanızın ardından Servis Olsun sizinle iletişime geçecektir. Ayrıca klima servisi fiyatları ile ilgili bilgi almak için fiyat listemizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.