Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Antalya Klima Servisi

Klimalar, hem yaz hem de kış aylarında bulunduğumuz ortamların iklimlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Ancak bu cihazların her daim aynı performans ile işlev görebilmesi için kullanımları sırasında dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunun yanında klimalar düzenli aralıklar ile bakım gerektiren cihazlardır. Her ne kadar kullanımları sırasında dikkatli davranılsa da bakımları ihmal edilirse arızalanabilir ya da beklenilen verimde çalışmazlar. Bu nedenle belli periyotlar ile klima bakımı yaptırılmalıdır. Bunun için işinde uzman bir Antalya klima servisi ile iletişime geçebilirsiniz. Peki, klima kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli?

Klima kullanımı
Klima kullanımı

Klima Kullanımı Sırasında Bunlara Dikkat Edin!

Klima kullanımı sırasında her şeyden önce önemsenmesi gereken konu, boyut ve kapasite olarak kullanacağınız mekâna uygun olmasıdır. Mekânın ihtiyacından daha düşük kapasitede bir klima ortamı verimli şekilde ısıtmaz ya da soğutmaz. Ayrıca kompresör sürekli olarak devrede kaldığı için enerji sarfiyatı artacaktır. Bu da kullanıcıların yüksek elektrik faturaları ile karşılaşmalarına neden olabilir. Yine klimanın kullanılacağı mekânlarda ısı yalıtımının yapılması gerekmektedir. Çünkü ısı yalıtımı, konforu arttırdığı gibi aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda da fayda sağlayacaktır

Klimaların ihtiyaç duyulan sıcaklıktan daha düşük seviyede tutulması konforu azalttığı gibi enerji sarfiyatını da arttırır. Bu nedenle klimanızı sürekli düşük sıcaklıkta tutmak yerine ihtiyacınıza uygun daha yüksek sıcaklık değerlerinde kullanmanız çok daha doğrudur. Yine klima kullanırken hava yönlendirme kanatlarının yönü mekânda yer alan kişileri rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır. Doğal rüzgâr etkili bir hava dağılımı özelliğini kullanarak mekânlarda daha dengeli hava dağılımı sağlanabilir.

Klima kullanımı
Klima kullanımı

Bunların yanı sıra klima tozlarını tutan filtreler düzenli olarak temizlenmezse zaman içerisinde tıkanarak klimanın performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca klimanız çalışmakta zorlanacağından enerji harcaması da artacaktır. Böyle durumlar ile karşılaşmamak adına Antalya klima servisi ile irtibata geçerek klimanızın gerekli bakımlarını yaptırabilirsiniz. Bu sayede klimanızın hem daha performanslı çalışmasını hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra klima bakımı ile ilgili detaylı bilgi için klima bakımı nedir, nasıl yapılır? konulu yazımızı inceleyebilir, klima bakımının aşamaları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.