Klima Montajı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eviniz ya da işyeriniz için bir klima satın almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, klimanın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacağıdır. Ancak uzun süreli bir araştırma sonucunda en uygun klima modelini satın almış olmanız, sorunlar yaşamayacağınız anlamına gelmez. Çünkü yeni aldığınız klimanızın beklentilerinizden çok daha fazla enerji harcadığını fark edebilirsiniz. Yine klimanız beklediğinizin altında performans gösteriyor olabilir. Bu durumda aklınıza ilk gelen, sorunun klimadan kaynaklanıyor olabileceğidir. Oysa sorun klima montajı için gelen ekibin hatasından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle klimanızın montajı için mutlaka bulunduğunuz bölgedeki işinde uzman bir İzmir klima servisi veya Antalya klima servisi ile çalışmalısınız. Aksi halde binlerce lira harcayarak aldığınız klimanızdan beklediğiniz performansı alamadığınız gibi yüklü faturalar ödemek durumunda da kalabilirsiniz.

Klima montaj hizmeti sadece klimaların ünitelerinin duvara monte edilmesini kapsamaz. Çünkü klima montajı sırasında klimanın verimliliği ve sizin güvenliliğiniz için bazı tedbirler alınması gerekir. Usulüne uygun bir montaj uygulaması, klimanızın verimli şekilde çalışmasını ve aynı zamanda tasarruf etmenizi de sağlayacaktır. Peki, klima montajında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Klima Montajı Öncesi Klimanın Yerinin Belirlenmesi

Klima montajı ile ilgili detaylı bilgi vermeden önce bu işlemin mutlaka profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Bu, istenmeyen kazaların önlenmesi ve klimanın hasar görmemesi açısından oldukça önemlidir. Yine klima montajının yapıldığı sırada göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, klimanın nereye monte edileceğine karar verilmesidir. Klimanın monte edildiği yer, cihazın ilerleyen dönemlerde maksimum verim göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda öncelikli olarak klimanın monte edileceği yerin sağlam olduğundan emin olunmalıdır. Dayanıklı olmayan duvarlara kesinlikle üniteler monte edilmemelidir.

Klimanın monte edileceği yer belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta ise, klimanın egzoz gazlarına ve yanıcı kaynaklara yakın yerlere monte edilmemesidir. Ayrıca klima duvara değil de zemine monte edilecekse, bu durumda kesinlikle zemine direkt olarak oturtulmamalıdır. Çünkü zeminde su birikebilir. Bu ihtimal göz önünde bulundurularak montaj işlemi yerden en az 10 cm yukarıya yapılmalıdır.

Klimaların dış montajının yapılacağı yer iklim koşullarına karşı korunaklı bir yer olmalıdır. Bu anlamda yazın güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmamalı; kışın ise kar, yağmur ve rüzgârdan etkilenmemelidir. Klimaların monte edileceği yer belirlendikten sonra klima montajı ile ilgili diğer işlemlere başlanabilir.

Klima Tesisatının Kurallara Uygun Şekilde Yapılması

Klima montajı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de tesisatta bakır boruların kullanılmasıdır.  Yine bakır boru mümkün olduğunca tek parça halinde monte edilmeli. Çünkü kaynak yapılması sızdırmalara neden olabilir. Ancak konum gereği kaynak yapılması gerekiyorsa, azot gazı altında kaynak yapılabilir. Ayrıca klima üniteleri arasındaki tesisatların kauçuk esaslı yalıtım malzemeleri ile yapılması sistem verimliliğini arttıracaktır.

Klima drenaj tesisatı, klima montajı sırasında önemsenmesi gereken en önemli noktalardan birisidir. Çünkü yaşanan klima arızaları genellikle drenaj tesisatının özensiz bir şekilde yapılmasından kaynaklanmaktadır. Elektrik tesisatında yapılacak en ufak bir hata ise, klimanın çalışmamasına neden olacaktır. Bu anlamda tesisatta kullanılacak kablolar mutlaka klima sisteminin gücüne göre seçilmelidir.

Klimanın Kullanım İçin Hazırlanması

Klima montajı sırasında klimanın montajlanacağı yerin ve tesisat kurulumunun öneminden yukarıda bahsettik. Tüm bun işlemler sonrasında iç ve dış ünite arasında yer alan bağlantılar kontrol edilir. Klimanın tüm tesisat bağlantıları eksiksiz ve hatasız şekilde tamamlandıktan sonra montaj sırasında içeride kalan azot mutlaka vakumlanmalıdır. Vakumlama işlemindeki temel amaç ise, klimanın tesisat sisteminde nem kalmaması ve mümkün olduğunca kurutulmasının sağlanmasıdır.

Sonuç olarak klima montajı hassas işlemler gerektiren önemli bir süreçtir. Montaj uygulamasında yapılacak en küçük hata dahi ilerleyen dönemlerde klima arızaları ile karşılaşılmasına ve klimanın ömrünün kısalmasına neden olabilir. Yine montajı hatalı yapılan klimalar daha fazla enerji harcanmasına neden olmaktadır. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için yapmanız gereken, uzman bir İzmir klima servisi / Antalya klima servisi ile çalışmaktır. Eğer siz de klimanızın montajının uzman kişiler tarafından yapılmasını istiyorsanız bize başvuru yapabilirsiniz. Bahsedilen formu doldurmanızın ardından Servis Olsun sizinle kısa süre içerisinde iletişime geçecektir. Tüm bunların yanında klima bakım fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz fiyat listemizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.