Klima Motorundan Çok Ses Geliyorsa Ne Yapılmalı? | İzmir Klima Servisi

Klima kullanıcılarının pek çoğu klimalarının dış ünitesinden ses gelmesinden şikâyet eder. Aslına bakılırsa yaz ya da kış ayları olsun fark etmez, çalışan klimalardan ses gelmesi gayet normal bir durumdur. Ancak bu ses normalin üzerindeyse problem olabilir. Klimaların motoru klima çalıştırıldığında devreye girer ve klima kapatıldığında ise otomatik olarak kapanır. Bu sırada çıkan belirli seviyedeki ses olağan karşılanır. Eğer ses olağan kabul edilen seviyenin üzerindeyse vakit kaybetmeden bir İzmir klima servisi ile iletişime geçmelisiniz. Peki, klima motorundan neden ses gelir ve böyle bir durumda neler yapılmalıdır?

Klima motorundan neden ses gelir
Klima motorundan neden ses gelir

Klima Motorundan Neden Ses Gelir?

Klima motorundan çok fazla ses gelmesinin nedeni, klima motorunun perdeleri arasına sıkışan bir pisliklerden kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanında çok çalıştırılan klima motorlar da bazen aşırı ses çıkarabilir. Çünkü uzun süre çalışan klimaların motoru içerisinde yer alan fanlar zarar görür ve bu da çok ses çıkmasına yol açabilecek durumlardan birisidir.

Klima motorundan neden ses gelir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise klimanın fazla yorulmasıdır. Gün boyu hiç kapatılmayan klimalar da aşırı ses çıkarabilirler.

Klima Motorundan Gelen Aşırı Sesi Kesmek İçin Ne Yapılmalı?

Klima motorundan neden ses gelir sorusuna yanıt verdikten sonra böyle bir durumda neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim. Bu anlamda öncelikli olarak çok ses çıkan motoru kontrol etmelisiniz. Bunun için klimanızı kapatmanız gerekmektedir. Klimanın kapatılmasının ardından klima temizliği yapılması oldukça önemlidir. Motorun iyice silinmesi ve içerisinde yer alan pisliklerin çıkarılmasının ardından hala ses geliyorsa mutlaka bir İzmir klima servisi ile iletişime geçilmelidir. Çünkü yaptığınız temizlik klimadan gelen sesi kesmediyse elektrik problemi söz konusu olabilir. Bu nedenle mutlaka işinde uzman bir klima servisi çağrılmalıdır.

Klima motorundan neden ses gelir
Klima motorundan neden ses gelir

Tüm bunların yanında klima temizliği yaparken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Çünkü klima motoru elektrik ile çalışan bir sistem üzerine kuruludur. Bu nedenle motorun içerisine su dökmek klimanın bozulmasına neden olur. Bu nedenle klima motoru temizliği için bez kullanmak ve içinin dikkatlice silinmesi gerekmektedir. Ayrıca içerisinde yer alan pislikleri temizlemek için elektrik süpürgesi de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.