Klima kokusu nasıl giderilir, giderici

Klima neden koku yapar, nasıl giderilir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan klimalar; soğuk havalarda ısınmak, sıcak havalarda ise serinlemek için kullanılan oldukça önemli cihazlardır. Bunun yanında bazı klimalarda nem alma özelliği de bulunmaktadır. Ancak gerekli bakımları yapılmayan klimalar, çeşitli sorunlara neden olabilmekte ve bu işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirememektedir. Bu sorunlar arasında en rahatsız edici olanlardan birisi ise klimanın koku yapmasıdır. Klimaların çalışmaları sırasında çevrelerine kötü kokular yaymalarının pek çok nedeni olabilir. Bunların en başında, daha önce de bahsettiğimiz gibi düzenli klima bakımı yaptırmama yer almaktadır. Bu nedenle daha klima montajı sırasında servisinizden ne sıklıkla klima bakımı yaptırmanız gerektiğini öğrenmeli ve bu bakımları kesinlikle aksatmamalısınız. Ayrıca klimanızın bakımını mutlaka bölgenizde yer alan işinde uzman bir İzmir klima servisi veya Antalya klima servisi tarafından yapılmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde tecrübesiz klima servisleri nedeniyle daha ciddi klima arızaları ile karşılaşabilirsiniz.  Peki, klima kokusu neden olur ve klima kokusu nasıl giderilir? Bu sorunun çözümü için neler yapılmalıdır?

Klima Kokusu Neden Kaynaklanır?

Klimalar, soğutma sırasında içerisinde su biriktirir ve bu nedenle iç ünite fanı ıslanır. Bu durumu engellemek ise mümkün değildir. Yine klimalar çalışmaları sırasında toz kaldırır ve soğutma sırasında bu tozlar serpantin ve fana yapışır. Bu sebeple de kısa süre içerisinde küflenme meydana gelebilir. Küf, bir bakteri olduğu için kokuya neden olur ve bu kokular klima çalıştığında etrafa yayılır.

Evaporatör, klima içerisinde oldukça önemli bir işleve sahip parçadır. Havayı arındırarak ortam koşullarına uygun hale getirir. Evaporatör bir anlamda hava girişi olduğu için zararlı organizmalar evaporatör kapakçıklarına yapışır. Bu mikroorganizmalar zamanla kokuya neden olur ve bu durum insan sağlığı açısından da oldukça zararlıdır.

klima neden koku yapar nasıl giderilir
klima neden koku yapar

Klimanın Koku Yapması Nasıl Önlenir?

Klimanın koku yapmaması için öncelikli olarak klima filtre temizliği yapılmalıdır. Özellikle yaz aylarında sıklıkla çalıştırılan klimalarda bu durum çok daha önemlidir. Çünkü uzun süre kullanılan filtreler tozlar nedeniyle tıkanır ve kötü kokulara neden olur. Filtre temizliğini kendi imkânlarınız ile yapabilirsiniz. Ancak bu işlem ile ilgili herhangi bir fikriniz yoksa işinde uzman bir klima servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bunların yanında klimaların düzenli bakımının yapılması, klima kokusu önleme açısından oldukça önemlidir. Klimalar, yılda en az iki kez bakıma ihtiyaç duyarlar. Gerekli bakımlarının yapılmaması durumunda ise koku yapmaları kaçınılmazdır. Özellikle yaz kış sürekli olarak kullanılan klimaların bakımı aksatılmadan yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlık açısından da tehdit oluşturabilirler. Çünkü bakımsız klimaların üflediği hava, her ne kadar dışarıdan fark edilmese de sağlıksızdır. Bu sağlıksız hava nedeniyle çeşitli alerjik hastalıklar görülebilmektedir.

Özellikle inverter klimaları kullanırken klima kokusu problemi ile karşılaşmamak için önerilen sıcaklık derecesinin altına düşmemelisiniz. Klimanızı hangi derecede çalıştırmanız gerektiğini klima servisinizden ya da klimanızın kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz. Klimanızı ideal konfor derecesinin altına düşürmediğiniz ve gerekli klima bakımlarını yaptırdığınız sürece klima kokusu gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız. Yine klimalar her şekilde ilk çalışmada koku yapacaktır. Ancak bakımlı klimalarda bu durum kısa bir süre sonra son bulur. Peki, klima bakımı fiyatları ne kadardır? Klimanızın bakımı için servis seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Klima Bakımı Fiyatları

Klima kokusu sorunun önüne geçmek için öncelikli olarak klima bakımı yaptırmak gerektiğinden daha önce de bahsetmiştik. Ancak periyodik bakımlar için seçmiş olduğunuz İzmir klima servisi veya Antalya klima servisinin profesyonel hizmet vermesine dikkat edin. Çünkü çalışacağınız servisin işinde uzman ve referansları bulunan bir servis olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde klima bakımı konusunda tecrübesiz firmalar ile çalışmanız, klimanızda farklı sorunlara neden olabilir.

Klima bakımı fiyatları ise klimanın türüne göre değişiklik göstermektedir. Çünkü duvar tipi klima, salon tipi klima, kaset tipi klima ve VRF klimaların bakımı için farklı işlemler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra klima bakımı sırasında gaz eksikliği ve çıkabilecek ekstra arızalar fiyatları etkilemektedir. Bu anlamda klima bakımı için ücretler beli olsa da, bazı durumlara göre değişmekte ve ekstra ücret ödenmesi gerekebilmektedir.

Siz de klimanızın koku yapmasından şikâyetçiyseniz hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Servis Olsun sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Yine klima montajı, klima arızaları ve klima bakımı ile ilgili ücretlendirmemiz ile ilgili bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin. Klima neden koku yapar artık biliyorsunuz. Klima kokusu nasıl giderilir konusunda profesyonel destek almanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.