Klima Neden Sigorta Attırır, Sorun Nasıl Çözülür?

Evlerimizde ve işyerlerimizde sıklıkla kullandığımız klimalar, ısıtma ve soğutma işlevleri bulunan oldukça önemli iklimlendirme cihazlarıdır. İcadı yüzyıllar öncesinde dayanan bu cihazlar, bugün ki hali ve işlevi ile ilk kez Wilis H. Carrier tarafından 1902 senesinde üretilmeye başlanmıştır. 1900’lü yılların başında gerçekleşen klimanın icadı sonrasında klimalar, modern teknolojinin de etkisi ile geliştirilmiş ve çok daha tasarruflu hale getirilmiştir. Ancak klima teknolojisinde yaşanan gelişmelere rağmen klima kullanımı sırasında pek çok arıza ile karşılaşılabilmektedir. Bunlarından birisi de klimanın sigorta attırması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu arızaların hemen hepsi ancak işinde uzman bir klima servisi tarafından giderilebilmektedir. Aksi halde klima arızaları için kullanıcıların müdahalede bulunması çok daha ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Günümüzde klima kullanıcılarının karşılaştığı pek çok klima arızası bulunmaktadır. Bunların bir kısmı kullanıcıdan kaynaklanırken bir kısmı da klima montajı sırasında yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Ancak arızanın neden kaynaklandığını bulmaya çalışmak yerine vakit kaybetmeden bulunduğunuz bölgeye göre Antalya klima servisi veya İzmir klima servisi ile iletişime geçmelisiniz. Peki, klimanın sigorta attırması neden kaynaklanır?

Klimanın Sigorta Attırmasının Nedenleri ve Çözüm Yolları

Klimaların standart kullanımı sırasında karşı karşıya kalınabilen sorunlardan birisi de sigorta attırma problemidir. Klimalar, elektrik yardımı ile çalışan ürünler oldukları için eğer elektrik düzeninde ya da klimanın çalışması sırasında problemler varsa sigortanın atmasına neden olabilirler. Ancak sigortanın tam olarak neden attığını belirlemek için sistem iyice kontrol edilmelidir. Sistemin kontrolünün yapılabilmesi ise işinde uzman bir klima servisi ile mümkündür. Klima servisi tarafından sistemin kontrol edilmesi ve sorunun bulunmasının ardından gerekli önlemler alınmalıdır.

Sistemde Kısa Devre Olması

Klimanın sigorta attırması ile ilgili akla gelmesi gereken ilk sebep, sistemde kısa devre olup olmadığıdır. Çünkü genellikle sigortanın atma sebebi, besleme kablosunda meydana gelen kısa devreden kaynaklanır. Bu nedenle de besleme kablosu, kısa devre olup olmadığını anlamak adına kontrol edilmelidir. Eğer besleme kablosunda kısa devre olduğu tespit edilirse, bu kablo değiştirilerek sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak besleme kablosunda herhangi bir sorun söz konusu değilse, bu durumda sorunun farklı bir sebepten kaynaklandığı düşünülmeli ve kontrollere devam edilmelidir.

Sistem İçerisindeki Akımın Taşınmasına Yardımcı Kablolarda Problem Olması

Klimaların sigorta attırmasının bir diğer nedeni de, sistem içerisinde yer alan akımın taşınmasını sağlayan kablolarda problemler meydana gelmesidir. Çünkü bu kablolar zaman zaman yerinden çıkabilmekte ya da kablolarda çeşitli arızalar meydana gelebilmektedir. Bunun için klimanın sigorta attırması durumunda kontrol edilecek bir başka durumda akımı taşıyan kablolar olmalıdır. Akımı taşıyan kablolar dikkatlice incelendikten sonra eğer yerinden çıkan bir kablo varsa uçlar doğru yerlerine takılır. Yine kablolarda kısa devre söz konusu ise bu problem de giderilmelidir. Tabi, bu bahsedilen işlemler ancak işinde uzman bir klima teknik servisi tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kendi başınıza yapacağınız her türlü müdahale, klimanızda farklı arızaların meydana gelmesine neden olabilir.

Fan Motoru Sargılarında Problem Olması

Klimanın sigorta attırması sorununun bir başka sebebi ise fan motoru sargılarındaki problemlerdir. Eğer fan motoru sargılarında kısa devre söz konusu ise ya da fan motorunda arıza varsa fan motoru değiştirilmelidir. Yine fan motoru nedeniyle gövdeye doğru herhangi bir kaçak söz konusuysa, bu durumda yine fan motorunun değiştirilmesi gerekmektedir. Böylece sigortanın atmasına sebep olan durum da ortadan kaldırılmış olur.

Ekovatlarda Problemler Oluşması

Ekovatlarda meydana gelen sorunlar da sigortanın atmasına neden olabilir. Eğer ekovat sargılarında kısa devre söz konusu ise, ekovat değiştirilerek sigorta atması sorunu giderilebilir. Bunun yanı sıra sistemin sağlıklı işleyişinin sürdürülebilmesi için sisteme mutlaka gaz verilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak klimanın sigorta attırması problemi ile karşılaşmamak için klima montajı sırasında elektrik tesisatının mutlaka doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi halde klimalar sadece sigorta attırmakla kalmaz, daha pek çok soruna neden olabilir. Bu nedenle klima taşıma ve klima montajı gibi işler için mutlaka işinde uzman bir İzmir klima servisi veya Antalya klima servisi ile çalışmak gerekmektedir. Yine klimanız ile ilgili bir arıza mevcutsa, klima bakımı yaptırmanız gerekiyorsa ya da klima montajı için deneyimli bir klima servisine ihtiyacınız varsa bize ulaşabilirsiniz. Başvuru doldurmanızın hemen ardından Servis Olsun sizinle iletişime geçecektir. Ayrıca klima servisi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için fiyat listemize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.