Klimaların Sesli Çalışma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Klimalar, özellikle de yaz aylarında serinlemek amacı ile kullanıldığımız iklimlendirme cihazlarıdır. Günümüzde pek çok marka tarafından farklı modellerde imal edilerek piyasaya sürülen bu cihazlar, zaman içerisinde arızalanabilirler. Klima arızaları bazen kullanıcı kaynaklı bazen ise farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilirler. Bu anlamda yaşanan ve en sık karşılaşılan problemlerden birisi de klimaların sesli çalışmasıdır. Peki, klima sesli çalışıyorsa yapılması gerekenler nelerdir?

Klima Sesli Çalışıyorsa Neler Yapılmalı?

Klimanın Dış Ünitesi Sesli Çalışıyorsa;

Klima sesli çalışıyorsa bunun nedeni dış ünitenin düzgün bir şekilde monte edilmemiş olmasından kaynaklanabilir. Böyle durumlarda klima servisi tarafından dış ünitenin dengeli bir şekilde yeniden montajının yapılması gerekir. Yine dış ünitede bulunan konsol takozlarının olmaması nedeniyle de klimadan ses gelebilir. Sesin giderilmesi adına teknik personel tarafından takozlar takılmalıdır.

Klima sesli çalışıyorsa
Klima sesli çalışıyorsa

Bunların yanında klimanızın dış ünitesi sesli bir şekilde çalışıyorsa montaj sırasında rekorlar dengesiz sıkılmış olabilir. Bu durum, dış motorun iç kısmında yer alan boruların eğilmesine ve birbirine temasına neden olur. Tüm bunlara paralel olarak klimanızdan ses gelebilir.

Klima İç Ünitesi Sesli Çalışıyorsa;

Klima sesli çalışıyorsa bu iç ünitede yaşanan bir aksilikten kaynaklanabilir. Bu anlamda iç ünite fanı toz ya da partiküller nedeniyle kirlenmiş olabilir. Böyle durumlarda kullanıcılar mutlaka klima bakımı yaptırmalıdır. Klimanızın iç ünite fanında oluşan balans problemi de ses yapabilir. Bunun için klima servisi tarafından fan motorunun rulmanlarının değiştirilmesi gerekmektedir.

Bunların yanında klima ses yapıyorsa içi ünitesinde bulunan fan motoru takozları özelliğini kaybetmiş olabilir. Bunun için teknik personelin fan motoru takozlarını yenisi ile değiştirmesi ile ses kesilecektir. Ayrıca iç ünitenin dış kısmını kaplayan aksesuar plastiklerin sıcak ve soğuk havadan etkilenmesi de sese neden olabilir. Bu sesten rahatsız oluyorsanız iç ünite plastiklerini sağından ve solundan oynatabilir, sesin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Klima sesli çalışıyorsa
Klima sesli çalışıyorsa

Klimanızdan ses gelmesi düzenli klima bakımı yaptırmamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bunun için bir klima servisi ile çalışmalı ve cihazınızın yıllık kontrollerini yaptırmalısınız. Aksi halde klimanızdan ses gelmesi bir yana çok daha ciddi klima arızaları ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.