Klima Soğutmuyorsa Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yaz aylarında kavurucu ve bunaltıcı sıcaklardan kurtulmanın en kolay ve konforlu yolu klima kullanımıdır. Bu nedenle de klimaların hayatımızdaki önemli oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar, klima kullanımının yaz aylarında daha da arttığını göstermektedir. Ancak bu aylarda yoğun şekilde kullanılan klimalar, bazen arızalanarak soğutmayabilir. Peki, klima soğutmuyor ise neler yapılmalıdır? Bu sorunun nedenleri nelerdir?

Klima Soğutmuyorsa Ne Yapılmalı?

klima soğutmuyorsa
klima soğutmuyorsa

Klimanızın Filtresini Temizleyin

Yaz aylarında en çok karşılaşılan klima arızaları arasında klimaların soğutmaması yer almaktadır. Bu arızanın en önemli nedenlerinden birisi klima filtresinin tıkanmasıdır. Eğer klimanız soğutmuyorsa öncelikli olarak filtresini çıkararak temizlemelisiniz. Yine filtrenin kurumasının ardından yerine yeniden takmalı ve klimanızı çalıştırarak deneme yapmalısınız.

Odanızın Kapı ve Pencerelerini Kapatın

Klima soğutmuyor ise bunun nedeni oda içerisindeki açık kapı ve pencereler de olabilir. Çünkü kapı ve pencerelerin açık olması oda içerisinde hava akışına neden olur. Bu durumda sıcak ve soğuk hava karışır, klima yeterli soğutma işlevini yerine getiremez.

Doğru Modu Seçtiğinizden Emin Olun

Klimanızın konumu da soğutma işlevini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Klimalarda hem ısıtma hem de soğutma modu yer almaktadır. Bu anlamda soğutma modunu seçtiğinizden emin olmalısınız. Eğer soğutma modunu nasıl açacağınızı bilmiyorsanız, kumanda üzerindeki MODE tuşuna basın ve kar tanesi simgesini görene kadar ayarlama yapın.

klima soğutmuyorsa
klima soğutmuyorsa

Kar tanesi simgesini gördüğünüzde ise bu simgede kalın. Yaptığınız bu işlem ile klimanızı soğutma moduna almış olursunuz. Bunun yanında klima kumandaları üzerinde yer alan güneş simgesi ise ısıtma modudur. Klima soğutmuyor ise klimanın ısıtma modunun açık olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca klimanın ayarı soğutmada düşük, ısıtmada yüksek olmalıdır. Tam tersi bir ayar seçmeniz halinde odanız soğumaz ve problem yaşarsınız.

Klimanın Hava Girişlerini Kontrol Edin

Kullanıcıların en çok karşılaştıkları klima arızaları arasında yer alan soğutmama sorunu, klima hava girişlerinin kapalı olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle klimanız çalışır durumdayken hava girişlerinin açık olduğundan emin olun. Özellikle önünde eşyalar bulunuyorsa kaldırın ve cihazın önünün açılmasını sağlayın. Bu sayede hava akışını engellememiş ve klimanın soğutma görevini yerine getirmesini sağlamış olursunuz. Bunların yanında bu tip arızalar ile karşılaşmamanız için düzenli olarak klima bakımı yaptırmanız oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.