Klima Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klimalar, insanların daha konforlu bir yaşam sürmesi adına yardımcı cihazlardır. Kapalı ortamların iklimlendirilmesinden sorumlu bu cihazlar; aynı zamanda ortamın nemini alır, toz ve partikülleri filtrelerler. Kullanımı pek çok avantaj sağlayan klimalar, artık bir lüks olmaktan çıkmıştır. Bunun en önemli nedeni ise teknolojinin gelişmesi ile daha az enerji harcayarak verimli çalışan klimaların geliştirilmesidir. Bu anlamda artık hemen her ev ya da iş yerinde bir klima görmek mümkündür. Ancak en az klima seçimi ve kullanımı kadar önemli bir durum vardır. Bu da klima taşıma işlemidir. Mutlaka işinde uzman bir klima servisi tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Peki, klimalar nasıl taşınır? Taşıma sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Klima Taşıma İşlemi Sırasında Neler Yapılır?

Klima taşıma zannedilenden çok daha detaylı ve özen gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle kesinlikle kendi başınıza yapmamanız gerekir. Aksi takdirde klimanızın arızalanmasına neden olabilirsiniz. Eğer klimanızı taşımayı düşünüyorsanız ilk iş olarak bulunduğunuz bölgeye göre profesyonel bir İzmir Klima servisi veya Antalya klima servisi ile irtibata geçmelisiniz. Bu anlamda klima demontajı için evinize ya da iş yerinize gelen profesyonel ekip, klimayı sökmeden önce klima gazının toparlanmasını sağlayacaktır. Bahsedilen işlem için 4 alyana ve kurbağacığa ihtiyaç duyulur. Yine klima soğuk çevrime alınır ve bu sayede gazın emniyetli olarak toplanması sağlanır.

Klimaların dış ünitesine bağlı boruların yanında kör tapa olarak adlandırılan servis vanaları yer almaktadır. Bu kör tapalar, kurbağacık yardımı ile açılır. Sonrasında ise servis vanalarının kapakları açılır. Klimanın taşınması sırasında bir sonraki adım, basma hattının yani ince borunun servis vanasının kapatılmasıdır. Bu işlem sonrasında yaklaşık olarak 1 dakika kadar beklenir ve diğer kalın boru olan dönüş borusunun servis vanası da kapatılır.  Ardından klimanın sigortası kapatılır ve bu sayede soğutucu akışkanı dış ünitenin üstünde yer alan kondansere depolanır.

Klimanın sökülmesi için bir diğer aşama ise elektrik bağlantılarının sökülmesi ve kabloların kodlanması aşamasıdır. Sökülen kabloların kodlanmasında ki amaç ise, klima montajı sırasında yanlış uygulamaların önüne geçmek ve aynı zamanda işlem maliyetini düşürmektir. Son olarak klima iç ünitesi askıda olduğu yerden dikkatli bir şekilde alınır ve uygun bir yere götürülerek bırakılır.

Sökülen klima yerine bir başka klima monte edilecekse askı aparatı sökülmez. Ancak klima yerine bir başka bir klima takılmayacaksa bu durumda klima aparatları da sökülerek işlem sonlandırılır.

Klima Taşıma İçin Klima Servisi Çağırmak Şart mıdır?

Klimaların taşınması size kolay bir işlem gibi görünebilir. Bu nedenle klimanızı kendiniz sökebileceğinizi düşünerek herhangi bir klima servisi ile çalışma gereği de duymayabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki, klimalar elektronik cihazlardır ve her cihazda olduğu gibi tahmin edemeyeceğiniz pek çok nedenden dolayı arızalanabilirler. Bu durum klima demontajı için de geçerlidir. Eğer klimanızı kendi imkânlarınız ile sökmeye çalışırsanız elektronik aksam zarar görebilir ve klima taşıma ücreti ödemekten kaçınırken klima tamiri için ciddi bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle her işte olduğu gibi klima taşıma için de mutlaka işin uzmanından yardım almalısınız.

Klima Taşıma Ücreti Ne Kadardır?

Klimalar için taşıma hizmeti sunan servisler, genellikle sabit ücret tarifesi anlayışını benimsemektedir. Ancak her klima için gerçekleştirilmesi gereken sökme ve takma işlemi aynı olmayacaktır. Bu nedenle farklı işlemler yapmak ya da farklı parçalar kullanılmak gerekebilir. Hal böyle olunca klima taşıma fiyatları için bazı faktörlere göre değişiklik gösterir diyebiliriz. Yani rooftop klima demontajı ile duvar tipi bir klimanın demontajı aynı şekilde ücretlendirilemez. Bu nedenle evinizdeki ya da iş yerinizdeki klimayı taşımayı düşünüyorsanız, bir klima servisi ile iletişime geçerek taşıma ücretleri konusunda detaylı bilgi almalısınız.

Tüm bunların yanı sıra klimanızın bakımı ve tamiri için de aynı şekilde işinde uzman bir klima servisi ile çalışmanız büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda klima bakımı, tamir ve taşıma işlemleriniz için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu formu doldurmanızdan kısa bir süre sonra Servis Olsun sizinle iletişime geçecektir. Yine klima bakımı fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için fiyat listemizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.