Klimalar Neden Su Damlatır? | Antalya Klima Servisi

Klimalar, bulundukları mekânların iklimlendirilmesi adına oldukça önemli cihazlardır. Ancak her cihazda olduğu gibi klimalarda da çeşitli arızalar oluşabilmektedir. En sık karşılaşılan arızalar arasında ise klimaların su damlatması yer almaktadır. Ancak bu arızanın giderilmesi için iç ya da dış ünitelerden hangisinde su akıntısı olduğu oldukça önemlidir. Sıklıkla karşılaşılan klima arızaları arasında yer alan bu durum, bazen ciddi bir sorun oluştururken bazen ise normal bir durum olarak görülmektedir. Peki, klimanın su damlatması neden kaynaklanır? Klimadan su gelmesi durumunda ne yapılmalı?

Klimanın su damlatması
Klimanın su damlatması

Klimanın Su Damlatması ve Çözüm Yolları

Klimanın Dış Ünitesinden Su Gelmesinin Nedenleri

Klimalar, iç ünitelerinde oluşan nemi gider borusu ile dışarıya atmaktadır. Bu nedenle de dış üniteden su gelebilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus dış ünite montajıdır. Eğer klima dış ünite montajı doğru yapıldıysa gider hortumundan su gelebilir. Yine su gelmiyorsa montaj konusunda sıkıntılar olabilir ve doğru montaj uygulaması için işinde uzman bir Antalya klima servisi ile iletişime geçilmelidir.

Bunların yanında klima soğutma yaparken boruların bağlantı elemanlarında, nem oranına bağlı olarak yoğuşmadan kaynaklanan bir sızıntı da söz konusu olabilir. Ayrıca klimaların ısıtması sırasında yine dış üniteden su damlayabilir. Bu durum genelde normal olarak görülmektedir.

Klimanın İç Ünitesinden Su Gelmesinin Nedenleri

Klimanın su damlatması
Klimanın su damlatması

Klima iç ünitesinden su damlaması normal bir durum değildir. Bu durumda kullanıcıların Antalya klima servisi ile iletişime geçmeden önce bazı kontrolleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak drenaj hortumu kontrol edilmelidir. Drenaj hortumunun ucu açık olmalı ve yönü ise aşağıya doğru olmalıdır. Yine hortumun ucu tıkanmış ise bu durumda temizleyebilirsiniz. Ayrıca hortumun ucunda yer alan pet şişe ya da damacananın içi dolu ise hortumun ucu tıkandığı için su tahliyesine engel olabilir. Bu nedenle klima suyu geri basıyor ve iç üniteden su geliyor olabilir. Bunun için pet şişeyi boşaltmayı ihmal etmeyin.

Klimanın su damlatması yaptığınız kontrollere rağmen hala devam ediyorsa mutlaka Antalya klima servisi ile iletişime geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.