Klimaların Çalışmama Nedenleri Nelerdir?

Klimalar, konumlandırıldıkları noktaların iklimini düzenleyen cihazlardır. Hem yaz hem de kış ayları kullanılabilen bu cihazlar, zaman zaman arızalanırlar. Bu arızalar bazen klimaların performansını düşürür niteliktedir. Ancak bazı klima arızaları cihazın çalışmasını tamamen durduracak kadar ciddi olabilir. Cihazın çalışmamasının ise pek çok nedeni olabilir. İşte klimaların çalışmama nedenleri

Klimaların Çalışmama Nedenleri

Klima Kumandası Bozuk Olabilir

Klima arızaları, genellikle kullanıcıların ısınma ya da serinlemeye en çok ihtiyaç duydukları zamanlarda meydana gelir. Bu da kişilerin mağdur olmalarına neden olmaktadır. Klimalarda karşılaşılan sorunların başında da çalışmamaları gelmektedir. Klimaların çalışmama nedenleri için pek çok etken sayılabilir. Ancak bu sorun her ne kadar büyük gibi görünse de, sorunun nedeni elektrik temassızlığı gibi küçük bir sorun olabilir. Bunun yanında klima kumandasının bozuk olması da açılmama sorununa neden olabilir.

klimaların çalışmama nedenleri
klimaların çalışmama nedenleri

Eğer klimanın kumandası üzerinde yer alan açma tuşuna bastığınız halde klimanızdan açılma sesi gelmediyse, öncelikli olarak arızalandığını düşünürsünüz. Ancak klimanızın kumanda pili bitmiş de olabilir. Bu durumda klima kumandanızı tamir ettirerek ya da pili bittiyse değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Klimaya Elektrik Gitmiyor Olabilir

Klimaların çalışmama nedenleri arasında elektrik akımının olmaması da yer almaktadır. Aslına bakılırsa bu, en yaygın nedendir. Bu durumda priz ya da buat arıza yapmış olabilir. Yine klimanızın sigortasının atma ihtimali de vardır. Ayrıca klimanızın sigortasını açıp kapattığınızda ise 3 ile 5 dakika arasında çalışmayabilir. Ancak bu daha uzun sürüyorsa klima servisi ile irtibata geçmelisiniz. Çünkü bu durumda sizin yapabileceğiniz herhangi bir şey yoktur.

Yine klimaların çalışmama nedeni elektronik anakart arızaları, fan motoru arızaları ve ekovat arızaları olabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için en önemlisi düzeli klima bakımı yaptırmaktır.  Aksi halde en ihtiyacınız olduğu zamanlarda klima arızaları ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Yine klimanızın bakımını yaptıracağınız servis de oldukça önemlidir. Bu anlamda işinde uzman bir ekip ile çalıştığınızdan emin olun. Eğer klimanızın bakımını tecrübesiz kişilere emanet ederseniz, servis için ödediğiniz para boşa gideceği gibi ileride daha ciddi sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.