Klima Soğutucu Akışkanı Nasıl Toplanır?

Klima soğutucu akışkanı, soğutulacak olan maddelerden ısı alarak onların soğumasını sağlayan maddelere denir. Bu maddeler, çevrelerinde yer alan diğer maddeleri doğrudan ya da dolaylı olarak soğuturlar. Klimalarda kullanılan soğutucu akışkanlarda aranan belli başlı özellikler yer almaktadır. Bu özelliklerden birisi de pozitif buharlaşma basıncı olmasıdır. Çünkü su buharının soğuk kısımlarda katılaşarak işletme aksaklıklarına neden olmaması için buharlaşma basıncının çevre basıncından yüksek olması gerekmektedir. Yine klima soğutucu akışkanının buharlaşma gizli ısısı yüksek olmalıdır. Ayrıca kimyasal olarak aktif olmamalı, ısı geçirgenliği yüksek olmalı ve düşük donma derecesi sıcaklığı olmalıdır. Ancak klimalarda yer alan bu akışkanların bazı durumlarda toplanması gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirilmesi için bulunduğunuz bölgeye göre mutlaka işinde uzman bir Antalya klima servisi veya İzmir klima servisi ile çalışmanız gerekmektedir. Peki, klima soğutucu akışkanı toplama işlemi hangi durumlarda gereklidir? Bu işlem sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Klima Soğutucu Akışkanı Toplama İşlemi Hangi Durumlarda Yapılır?

Klima soğutucu akışkanının bazı durumlarda toplanması gerekmektedir. Bu durumların başında ise detaylı klima bakımı gelmektedir. Eğer klimanın periyodik bakımı gerçekleştirilecekse klima servisi tarafından soğutucu gaz toplanır. Yine klima taşıma yani demontajı sırasında ve herhangi bir arızanın giderilmesi için söküldüğünde klima soğutucu akışkanı toplama işlemi gerçekleştirilmelidir. Özellikle sökme yani demontaj işleminin yapılabilmesi için klimanın soğutma sistemi içerisinde yer alan soğutucu akışkanının dış ünitede toplanması şarttır.

Klimada soğutucu akışkanının toplanması için klimanın kendisine ait kompresörü kullanılır. Fakat klima soğutucu akışkanı toplama işleminin gerçekleştirilebilmesi için kompresörün arızalı olmaması gerekir. Ayrıca basma performansı düşük olan klimalarda soğutucu akışkanının dış üniteye depolanması imkânsızdır.

Klima Soğutucu Akışkanı Nasıl Toplanır?

Bu işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce mutlaka profesyonel bir klima servisi tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini hatırlatmamız gerekir. Çünkü klimalar, diğer elektronik cihazlar gibi hassastır ve arızalanabilirler. Bu nedenle bahsedilen işlemi kendi başınıza yapmayı denemek yerine işin uzmanlarından yardım almanız en sağlıklısı olacaktır.

Klima soğutucu akışkanının toplanması için öncelikli olarak klima kompresörü çalışır duruma getirilir. Eğer kompresörde herhangi bir sorun yoksa klima yaz konumunda çalıştırılır. Bu durumda soğutucu akışkanının büyük bir kısmı dış ünitede depolanacaktır. Burada yapılması gereken birkaç işlem vardır. Bunlardan ilki klimanın dış ünitesindeki servis valflerinden yararlanılarak soğutucu akışkanının iç üniteden dış üniteye taşınması ve depolanmasıdır.

Servis valflerinin gaz hattı üzerinde siboplu servis hattı yer alır. Bu hat üzerinden cihazın basınç testleri ile soğutucu akışkan şarj işlemleri gerçekleştirilebilir.  Valflerin altıgen koruyucu kapakları, uygun ağızlı bir anahtar ile açılır. Klima çalışırken valflerin kapatma işlemi için en doğru alyanı seçtikten sonra küçük çaptaki servis valfi kapatılır. Bu sayede kompresörün emişi ile evaparatörden alınan akışkan kondansere depolanır. Bu arada soğutma çevrimi tek noktadan gerçekleştirildiği için kompresör yüksek basınçla çalışır.

Eğer bu işlem uzun süre devam ettirilirse;

Elektrik aksamında ya da kompresörde sorunlar yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için gaz hattı valfinin siboplu servis ucuna alçak basınç manometresi bağlanır ve manometre cihazın alçak basınçtaki çalışma değerini gösterir. Küçük valf alyan anahtarı ile kapatılmaya başlandığında manometrenin gösterdiği basınç değerinin düştüğü görülür. Bu da evaporatördeki soğutucu akışkanının kondansere toplandığını belirtmektedir. İşlem sonrasında basınç değeri izlenir ve cihazın vakuma düşmesi beklenir. Sonra klima durdurulur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O da klimanın uzun süre vakumda çalıştırılmamasıdır. Çünkü klimanın soğutma kompresörü vakumlama yapacak biçimde tasarlanmamıştır. Yine basma hattı yönünde meydana gelen aşırı basınç, kompresör valflerine zarar verebilir.

Klima soğutucu akışkanı toplama işleminin ardından eğer klima sökülecekse, ünite servis valflerine bağlı olan bakır borular rekorlu birleşimlerinden sökülür. Sökme işlemi sonrasında servis valfleri plastik tapalar ile kapatılmalıdır. Böylece valfleri içine toz, nem ya da pislik girmesinin önüne geçilir. Ancak bant ile kapatma işlemi uygulanmamalıdır. Çünkü bu yöntem sistemin korunması için yeterli değildir.

Sonuç olarak bu uygulamalar ile gerçekleştirilen soğutucu akışkanı toplanması, cihaz ile ilgili ileride sorun yaşanmasının önüne geçer. Eğer siz de klimanızı taşıtmak ya da detaylı bakımını yaptırmak için profesyonel bir klima servisi arıyorsanız bize başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanızın ardından Servis Olsun sizinle kısa süre içerisinde irtibata geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.