Koltuk Nasıl Temizlenir, Üstündeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Koltuklar, evlerde kullanılan eşyalar arasında en çok temasta bulunduklarımız arasında yer alır. Bu nedenle de çok sık kirlenirler ve temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bunların yanında özellikle evlerinde evcil hayvan besleyen kişiler koltuk temizliği konusunda çok daha dikkatli olmalıdır. Aksi takdirde oldukça masum görünen bu kullanışlı eşyalar hayatınızı tehdit eder hale gelebilirler. Bu tehditler arasında solunum yolu rahatsızlıkları ve cilt hastalıkları yer almaktadır. Bu tip sıkıntılar ile karşılaşmamak adına koltukların temizliği ihmal edilmemelidir. Peki, koltuk nasıl temizlenir ve koltuk üstündeki lekeler nasıl çıkarılır?

Koltuk Nasıl Temizlenir?

koltuk nasıl temizlenir
koltuk nasıl temizlenir

Koltuk temizliğine başlamadan önce ön hazırlık yapılmalıdır. Bunun için koltuklar elektrikli süpürge ile yüksek seviyede vakumlanmalıdır. Bu sayede koltukta bulunan toz ve kırıntılar uzaklaştırılmış olur. Yine çıkarılabiliyorlarsa yastıkları da vakumlamanızın faydası bulunmaktadır. Bu işlemin ardından sert tüylü fırçalar ile koltuğa zarar vermeden varsa kirleri fırçalayın. Ardından yine elektrikli süpürge ile vakumla işlemini tekrarlayın.

Koltukların temizlenmesi konusunda önemli bir diğer konu ise koltuk kumaşının türüdür. Bunun için koltuğunuzun kumaşının temizleme talimatını mutlaka okuyun. Ardından marketlerde satılan koltuk temizleyici ürünleri ve lifli bezleri kullanarak koltuklarınızı temizleyebilirsiniz. Ancak koltuk temizleyici konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü markette satılan ürünlerin içerisinde ağartıcılar yer alabiliyor. Ayrıca koltuklarınızı sadece markette satılan ürünler ile temizlemek zorunda değilsiniz. Bu ürünlere alternatif olarak beyaz sabun ya da amonyak da kullanabilirsiniz. Eğer beyaz sabun kullanmak isterseniz bu ürünü ılık su içerisinde köpürtün ve temiz bir havlu ile silme işlemini gerçekleştirin. Yine yarım şişe amonyağı ılık su ile karıştırarak da aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Koltuk Üstündeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Koltuk temizliği konusunda en çok merak edilen konulardan birisi koltuk üstündeki lekeler nasıl çıkarılır sorusudur. Bunun için lekenin türü oldukça önemlidir.

koltuk nasıl temizlenir
koltuk nasıl temizlenir

Sıvı Lekelerin Temizliği

Koltuğunuza çay, kahve ya da kola gibi sıvılardan birisi döküldüyse havlu kâğıt kullanarak sıvının emilmesini sağlayın ve ardından sabunlu ılık su kullanarak dairesel hareketler ile silin. Ardından biraz bekleyin ve lekeyi bir fırça yardımı ile hav yönüne paralel olarak fırçalayın.

Kurumuş Lekelerin Temizliği

koltuk nasıl temizlenir
koltuk nasıl temizlenir

Koltuklar üzerinde kurumuş lekeleri sert cisimler ile kazımak oldukça zararlıdır. Ancak kalıntıları temizlemek için yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Yine leke üzerindeki kalıntıları temizledikten sonra lekeyi sünger ya da yumuşak bir kumaş ile dairesel hareketler ile silin. Tüm bu işlemler koltuk temizliği için genellikle uygulanan adımlardır. Ancak %100 hijyen için koltuk yıkama işlemi en ideal olanıdır. Bu anlamda bizimle iletişime geçebilir, kaliteli bir hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.