Kumaş Döşemeli Koltuklar En İyi Hangi Yöntem ile Temizlenir?

Kumaş döşemeli koltuklar; sağlam yapıları ve renk bakımından çeşitlilik göstermeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak koltuk döşemesinin kumaşı ne kadar dayanıklı ve kaliteli olursa olsun belli periyotlar ile temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir koltuk temizliği yapabilmek için ise kumaşın türü ve kirlilik oranı gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca koltuk kumaşının özelliklerine uygun temizlik ürünlerinin kullanılması da oldukça önemlidir.

koltuk temizliği
koltuk temizliği

Günümüzde pek çok koltuk takımının kılıfı kolay şekilde temizlenmesi amacıyla fermuarlı ya da düğmeli kapanışa sahiptir. Eğer koltuklarınızın kılıfı bu şekilde çıkarılabiliyorsa kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Keten, pamuklu ya da polyester karışımı kumaşlar, çamaşır makinelerinde uygun derecelerde yıkanarak kirlerinden arındırılabilmektedir. Ancak koltuk temizliğinin sadece koltuk kılıfından ibaret olmadığı ve kirlerin zamanla koltukların derinlerine hapsolduğu unutulmamalıdır. Bu anlamda mutlaka profesyonel bir koltuk yıkama servisi ile çalışılmalıdır. Peki, kumaş koltuk döşemelerini evinizde etkili bir şekilde temizleyebilmek için neler yapabilirsiniz?

Koltuk Temizliği İçin Uygun Deterjanı Seçmelisiniz

Kumaş koltuk kılıflarını etkili bir şekilde temizleyebilmek için en önemli püf nokta deterjan seçimidir. Çünkü kumaşın türüne ve temizlik ihtiyacına göre farklı deterjan çeşitleri kullanılmaktadır. Bu anlamda eğer evde bebek varsa kirlerin iyice arındırılması için alkol ya da çamaşır suyu katkılı deterjanlar kullanılabilir. Kirlerin doğal yollar ile arındırılmasını sağlamak için ise sirkeli ve karbonatlı su kullanılabilir. Eğer koltuklarınızı silerek temizleyecekseniz Arap sabunu da kullanabilirsiniz.

Koltuklarınızı Elektrikli Süpürge ile İyice Süpürmelisiniz

koltuk temizliği
koltuk temizliği

Deterjan seçimi yapmanızın ardından koltuklarınızı elektrikli süpürge ile iyice süpürün. Bu; tüy, toz ve kalıntıları koltuğunuzdan uzaklaştırmanızı sağlayacaktır. Süpürme işleminin ardından uygun deterjanlar ya da daha önce bahsettiğimiz gibi doğal malzemeler ile silme işlemine geçebilirsiniz. Koltuklarınızın daha kısa sürede kuruması için bulundukları odayı 2-3 saat boyunca havalandırabilirsiniz.

En İyi Yöntemin Koltuk Yıkama Olduğunu Unutmayın!

Özellikle uzun süre temizlenmemiş olan koltukları silmek, temizlenmeleri adına herhangi bir fayda sağlamaz. Hatta kir, toz ve bakterilerin çok daha derinlere hapsolmasına neden olabilir. Bu nedenle kumaş koltukların temizliği için tercih edilebilecek en iyi yöntem koltuk yıkama olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu yöntemde özel makine ve şampuanlar kullanılarak koltukların derinlemesine temizlenmesi sağlanır. Siz de kumaş döşemeli koltuklarınızı silmek yerine koltuk yıkama hizmetinden faydalanarak evlerinizde çok daha hijyenik ortamlar oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.