Kumaşına Göre Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuklar, evlerde hijyen konusunda en fazla özen isteyen eşyalardan birisidir. Özellikle de evinizde evcil hayvan besliyorsanız, koltuk temizliği konusunda çok daha hassas davranmalısınız. Bunun yanında koltuklar çok sık kullanıldıkları için üzerinde çıkmayan lekeler meydana gelebilir. Lekeler ise oldukça can sıkıcıdır ve bu nedenle koltuklarınızı değiştirmeyi dahi düşünebilirsiniz. Ancak koltuklarınızın kumaşını iyi tanır ve doğru temizleyicileri kullanırsanız, üzerlerinde kir ve leke bırakmadan temizlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Kumaşın Cinsine Göre Koltuk Temizliği

Kumaş Koltuk Temizliği

Koltuklarınız kumaş ile kaplıysa bu durumda beyaz sabun, amonyak ve beyaz sabun gibi ürünleri kullanarak hijyen sağlayabilirsiniz. Bunun yanında marketlerden satın aldığınız temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin bazıları ağartıcı etki yapabiliyor. Bu nedenle öncelikli olarak koltuklarınızın görünmeyen bir yerinde deneme yapmanızı tavsiye ederiz.

koltuk temizliği
koltuk temizliği

Kumaş koltuk temizliği için beyaz sabun kullanacaksanız ılık su içerisinde köpürttükten sonra temiz bir havlu ile koltuklarınızı silebilir ve ardından temiz su ile tekrar silerek durulayabilirsiniz. Bunun yanında amonyak ve Arap sabunu ile de aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Koltukların üzerinde yer alan lekeleri çıkarmaya yarayan diğer maddeler arasında sirke ve karbonatta yer almaktadır. Karbonat bu temizleyiciler arasında en kuvvetli olanıdır. Bunun için koltuğunuzun üzerine bir miktar karbonat serperek ılık suya bastırdığınız bez ile koltuklarınızı silin. Bu yöntem ile lekelerden kurtulduğunuz gibi aynı zamanda kötü kokuların uzaklaşmasını ve koltuklarınızın çok daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Deri Koltuk Temizliği

Deri koltuk temizliği için öncelikli olarak özel üretilmiş ürünleri kullanmanız tavsiye edilir. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu ürünlerin üzerinde yazan talimatları okuyarak koltuklarınızı temizleyebilirsiniz. Ancak kullanma talimatını doğru şekilde uygulamanız oldukça önemlidir. Aksi halde koltuklarınızın ömrünün kısalmasına neden olabilirsiniz.

koltuk temizliği
koltuk temizliği

Deri koltuklarınızın temizliği için evde bulunan ürünleri kullanmayı tercih edecekseniz Arap sabunu kullanabilirsiniz. Bunun için Arap sabununu suda eritin ve temiz bir bez ile koltuklarınızı silin. Ardından iyice kurulayın.

Kadife Koltukların Temizliği

Kadife koltukların temizlenmesi için en ideali amonyaktır. Bu yöntem ile iyice çözünen kirleri sonraki adımda fırça yardımı ile iyice çıkarabilirsiniz. Ancak çıkaramadığınız lekeler için uzman kişilerden yardım almanız en doğru olanıdır. Bunun için bizimle iletişime geçebilir, işinde uzman bir koltuk yıkama servisinden hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.