Koltuktaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Evlerimizde ya da işyerlerimizde kullandığımız mobilyalarımızın her zaman hijyenik kalmasına özen gösteririz. Ancak ne kadar dikkatli davranırsak davranalım mobilyalar kirlenir ve üzerinde lekeler oluşabilir. Bu lekeler arasında belki de en zorlu olanı kahve lekesidir. Bu nedenle de pek çok deterjan firması reklamlarında genellikle kahve lekesini kullanırlar. Peki, koltuktaki kahve lekesi nasıl çıkar?

Koltuktaki kahve lekesi
Koltuktaki kahve lekesi

Koltuktaki Kahve Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Kahve her evin vazgeçilmez içeceklerinden birisidir. Ancak istenmeyen kazalar sonucu koltuklarda kahve lekesi oluşabilir ve bu lekeyi koltuklardan çıkarmak oldukça zordur. Çünkü kahve koltuklara döküldüğünde kısa süre içerisinde döşemenin altına geçer ve koltuk süngerlerine işler. Bu nedenle de evde uygulanan yöntemler ile çoğu zaman tamamen çıkarılamaz. Bu noktada en doğru olanı koltuk yıkama servisi çağırmaktır. Ancak yine de lekeye evinizde kendiniz müdahale etmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntem vardır. Buradaki püf nokta ise lekeye vaktinde müdahale etmektir.

Soda İle Kahve Lekesi Çıkarma

Soda yüksek miktarda asit içerir ve harika bir leke çözücüdür. Koltuk döşemelerindeki lekeleri çıkarmanın en etkili yollarından birisi de sodadır. Bu anlamda koltukların üzerindeki kahve lekeleri kurumadan üzerine bol miktarda soda döküp lekenin üstü fırçalandığında leke oldukça basit bir şekilde çıkacaktır.

Sirke İle Kahve Lekesi Çıkarma

Sirke de tıpkı soda gibi yüksek miktarda asit içerir. Bu nedenle de koltuk lekeleri için oldukça etkili bir üründür. Ancak koltuk temizliği için beyaz sirke kullanmalısınız. Beyaz sirkeyi lekenin üzerine dökün ve temiz bir bez ile temizleyin. Ancak yine bu işlemi de kahve lekesi kurumadan yapmalısınız.

Karbonat ile Kahve Lekesi Çıkarma

Koltuktaki kahve lekesi nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı ise karbonattır. Suda çözündüğünde oldukça etkili bir leke çıkarıcıya dönüşen karbonat, nemli bir bez ile kumaşın üzerine yedirildiğinde kahve lekesinin çıkarılmasında etkili olabilmektedir. Ancak bu işlem sonrasında suya batırılmış bir bez ile karbonatı uyguladığınız yeri durulamayı unutmayınız.

Koltuktaki kahve lekesi
Koltuktaki kahve lekesi

Koltuklar üzerindeki henüz kurumamış kahve lekelerinde soda, karbonat ve sirke gibi ürünler etkili olabilmektedir. Ancak kurumuş kahve lekelerinde bu yöntemler etkili olmayabilir. Bu anlamda kurumuş kahve lekesi ne ile çıkar sorusuna verilebilecek en doğru yanıt koltuk yıkama hizmetidir. Siz de koltuklarınızın üzerindeki çıkmayan inatçı kahve lekelerinden şikâyetçiyseniz bir koltuk yıkama servisi ile iletişime geçebilir, koltuklarınızda hijyen sağlayabilirsiniz. Koltuk yıkama ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz profesyonel koltuk yıkama ve fiyatları konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.