Koltuktaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar? | Ankara Koltuk Yıkama

Koltuklar,  gün içerisinde sürekli temas halinde olunan eşyalar oldukları için kirlenmeye ve lekelenmeye açık eşyalardır. Bu lekeler arasında en zor olanlar çay ve kahve lekeleridir. Ancak koltukların maruz kaldıkları lekeler bunlar ile sınırlı değildir. Bunun yanında özellikle boya lekeleri de ev hanımlarının çıkarmakta zorlandığı lekeler arasında yer almaktadır. Lekeleri çıkarmak içim kullanılan yöntemler boyanın türüne göre değişse de en ideali profesyonel destek almaktır. Çünkü koltuktaki boya lekesini çıkarmak için uygulanan yöntemler koltukların yıpranmasına neden olabilir. Bunun için koltuğunuzda oluşan boya lekeleri için vakit kaybetmeden bir Ankara koltuk yıkama firması ile iletişime geçmelisiniz. Peki, koltuktan boya lekesi nasıl çıkarılır ve uygulanabilecek pratik yöntemler nelerdir?

koltuktan boya lekesi nasıl çıkarılır
koltuktan boya lekesi nasıl çıkarılır

Koltuktan Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Sulu ve Pastel Boya Lekeleri

Koltukların en sık maruz kaldığı boya lekeleri arasında sulu ve pastel boya lekeleri yer almaktadır. Özellikle çocuklu evlerde sıklıkla yaşanan bu soruna anlık müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun için de boya lekesinin üzerine pudra dökülebilir. Ardından ıslak bez ile silmek ve beyaz sabun ile ovmak faydalı olabilir. Yine çıkarılabilen koltuk kılıfları çıkarılarak hemen yıkanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki özellikle silerek leke çıkarma koltuk kılıflarının yıpranmasına neden olur. Bu nedenle koltuklarınızın zarar görmemesi için mutlaka koltuk yıkama hizmeti almalısınız.

Yağlı Boya Lekeleri

Koltuklar üzerinde en can sıkıcı lekelerden birisi yağlı boya lekeleridir. Eğer evde boya yaparken koltuğunuz lekelenirse lekenin üzerine hemen pudra dökün. Sonrasında ise lekeyi etere ya da alkole batırılmış bez ile silin. Ancak eter kullanacaksanız yanıcı olduğunu unutmamalısınız. Eter ya da alkol ile silinen lekenin çıkmasının ardından soğuk su ile iyice durulanması gerekir. Beklemiş yağlı boya lekeleri için amonyak kullanılabilir. Amonyağı lekeye döktükten sonra 15 dakika beklemeli ve silmelisiniz. Ardından yine soğuk su ile iyice durulanması önemlidir.

koltuktan boya lekesi nasıl çıkarılır
koltuktan boya lekesi nasıl çıkarılır

Tüm bunların yanında koltuktan boya lekesi nasıl çıkarılır sorusuna verilebilecek daha pek çok yanıt bulunmaktadır. Bunlar arasında aseton ve tiner kullanımı da yer almaktadır. Ancak yine de en sağlıklı yöntemin Ankara yerinde koltuk yıkama hizmeti olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.