Kombi Arızaları ve Çözüm Yolları

Kombiler, günümüzde hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacını karşılayan oldukça önemli cihazlardır. Ancak bu cihazlardan beklenilen verimin alınabilmesi için periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi halde arızalanabilirler. Bu arızaların ise pek çok nedeni olabilir. Peki, en çok karşılaşılan kombi arızaları nelerdir? İşte kombi arızaları ve çözümleri

Kombi Arızaları ve Çözümleri

Kombinin Isı Vermemesi

En çok karşılaşılan kombi arızası, kombinin çalışmasına rağmen ısı vermemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni kombinin termostatının düşük derecede kalması olabilir. Yine kalorifere sıcaklığın gitmesini sağlayan ve dönüş hattında yer alan filtrede tıkanma meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak bu gibi durumların varlığı araştırmalı ve çözülmelidir. Ancak buna rağmen kombi hala ısı vermiyorsa bu durumda yetkili servisin çağırılması gerekmektedir.

kombi arızaları ve çözümleri
kombi arızaları ve çözümleri

Sıcak Su Açıldığında Peteklerin Aşırı Isınması

Kombi arızaları arasında peteklerin fazla ısınması da görülebilmektedir. Bu durumun nedeni olarak ise sıcak suyun açılması ile cihazın kalorifer kısmında kapatmayı tam olarak gerçekleştirememesinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü normal şartlarda musluğa ve kalorifere gitmesi gereken su ayrılmaktadır. Ancak bu sorun nedeniyle sıcak su akışında dengesizlikler olacaktır. Bu durumda bir servis çağırarak sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Peteklerin Alt ve Üst Kısmı Arasında Isı Farkının Olması

Kombiler ile ilgili karşılaşılan sorunlardan birisi de kombinin üstünün sıcak altının ise soğuk olmasıdır. Bu durum, filtrelerde bir tıkanıklık olabileceğini göstermektedir.  Yine kombinin sıcak su kısmı ile kalorifer kısmını ayıran vanada da sorun olmuş olabilir.

Kombinin Su Kaçırması

Kombinin su kaçırması gibi bir sorun ile karşılaştıysanız sisteme normalden fazla su pompalanmış olabilir. Yine 1.5 bar olması gereken su basıncı yüksek ise kombi su kaçırabilir. Ayrıca kombinin hava tahliye borusunda bir arıza oluşmuş olabilir. Bu sorunu çözmek için peteklerde hava olduğunda nasıl boşaltıyorsanız, aynı şekilde suyu da boşaltmalısınız.

kombi arızaları ve çözümleri
kombi arızaları ve çözümleri

Kombiden Ses Gelmesi

En sık karşılaşılan bir diğer kombi arızası ise kombiden ses gelmesidir. Eğer kombinizden ses geliyorsa cihazın fan motoru arızalanmış olabilir. Yine devir daim motorunda da sorun meydana gelebilir. Bu durumda bir servis ile irtibata geçebilir, kombi arızaları ve çözümleri konusunda yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.