Kombi Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır, Kombi Bakımında Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kombiler, özellikle kış dönemlerinde sıcak su ihtiyacının yanı sıra ısınma gereksinimini de karşılayan cihazlardır. Bu işlevlerini yerine getirmeleri için ise düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. Eğer belirli periyotlar ile kombi bakımı yapılmazsa, yeterince ısınamama ve enerji kaybı gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Soğuk kış aylarında yeterince ısınmak ve enerji tasarrufu sağlamak adına önlem alınmalı ve bu cihazların bakımı ihmal edilmemelidir. Peki, kombi bakımı nedir ve nasıl yapılır?

kombi bakımı nedir
kombi bakımı nedir

Kombi Bakımı Nedir?

Kombi bakımı, kombilere periyodik aralıklar ile yapılması gereken kontrol ve temizleme işlemlerine verilen addır. Özellikle henüz kışa girmeden Mart ve Eylül ayları arasında yapılması gereken bu bakım, kombilerden beklenilen randımanın alınması adına oldukça önemlidir. Eğer kombi bakımı aksatılırsa bu sadece ısı sorununa yol açmaz, aynı zamanda kişileri maddi anlamda da olumsuz etkiler. Çünkü bakımsız kombiler, yeterince ısıtmadıkları gibi yüksek miktarda fatura ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Kombilerin bakımının yapılmamasının daha pek çok zararı bulunmaktadır. Bunların başında da cihaz masrafları gelmektedir. Ayrıca bakım yapılmadığı için sürekli sorun çıkaran kombilerin ömrü de kısalır. Yine oluşan arızaların tespiti yapılmaz ve bakım yaptırmak istediğiniz dönem kış aylarına denk gelirse, servislerin yoğunluğu nedeniyle mağduriyet yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak hem maddi hem de manevi zarara uğramamak adına henüz kış gelmeden kombi bakımınızı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımı için öncelikli olarak cihaz içerisinde yer alan kirli su tahliye edilir. Genleşme tankının ölçümü yapılarak içerisindeki hava 0,75 Mbar’dan az ise hava basılır ve seviyenin yükselmesi sağlanır. Ardından yanma odası sökülerek içerisindeki toz ve kirlerden arındırılır. Yine brülör sökülür ve tel fırça ile gözenekler temizlenir.

kombi bakımı nedir
kombi bakımı nedir

Kombilerin bakımı için bir diğer aşama fan testidir. Eğer fandan ses geliyorsa ya da yalpalama yapıyorsa su ve fırça ile temizliği yapılır. Bunların ardından kombinin tüm parçaları yeniden tek tek yerine monte edilir. Kombiye su doldurulur ve gaz ayarı gerçekleştirilir. Son olarak gaz sızdırmazlık testi yapılır ve kullanıcıya gerekli bilgilendirme yapılarak bakım çalışması sonlandırılır.

Kombi bakımı kolay bir işlem gibi görülebilir. Ancak bu cihazların bakımı için uygulanan işlemlerin uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu anlamda işinde uzman bir servisten kombi bakım hizmeti almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.