Kombi Eşanjörünün Donması Nasıl Önlenir?

Kombi eşanjörü, kombilerde yer alan en önemli parçalardan birisidir. Maliyet açısından pahalı olan bu parça bazen arızalanabilir. Bu arızalar arasında delinme de yer almaktadır. Parçada delik meydana gelmesi durumunda kaynak işlemi uygulanarak parça revize edilebilir. Ancak bu işlemin herhangi bir garantisi yoktur. Yani sorunun yeniden yaşanma durumu söz konusudur. Eşanjörün yeniden sorun çıkarması durumunda ise kullanıcılar parçanın değişimi yerine direkt olarak kombi değişimi yapmayı tercih etmektedir. Yine yaşanan bir diğer sorun ise kombi eşanjörünün donması durumudur.

kombi eşanjörünün donması
kombi eşanjörünün donması

Kombi eşanjörünün donması, genellikle kombinin dış mekânlarda ve korunaksız olarak konumlandırılmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, kombinin beklenen verimde çalışmasını engellediği gibi garanti koşullarının da sona ermesine neden olmaktadır. Ancak kombi arızaları arasında yer alan eşanjör donmasının önüne geçilebilir. Alınabilecek önlemler genellikle kombilerin kullanım kılavuzunda yer almaktadır. Peki, bu önlemler nelerdir?

Kombi Eşanjörünün Donmasını Önlemenin Yolları

Şalter ve Gaz Vanasını Açık Bırakın

Kış aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle ortaya çıkan kombi eşanjör donması, önlenebilir bir problemledir. Bu anlamda özellikle birkaç günlüğüne evden ayrılmayı düşünüyorsanız eşanjörün donmasını engellemek adına kombinin elektriğini ve doğalgazını açık bırakmalısınız. Kombinin elektrik ve gazını açık bırakmanızın ardından kalorifer ayar düğmesini de en sol yani en düşük konuma çevirmeniz gerekir. Ayrıca oda termostatı kullanıyorsanız en düşük dereceye ayarlamanız yeterlidir.

kombi eşanjörünün donması
kombi eşanjörünün donması

Ancak yukarıda anlatılanların aksine şalter ve gaz vanasını evden ayrılmadan önce tamamen kapatmanız durumunda donma durumuna karşı emniyet sistemi devreye girmeyecektir. Bu da kombi eşanjörü su ile dolu olduğu için donma sırasında patlamaya ve hasara neden olabilir. Yine yanlış kullanım nedeniyle kombi garanti kapsamı dışında kalacaktır. Böyle bir durumda kombinin markasına göre 300 ile 500 TL arasında eşanjör değişim ücreti ödemeniz gerekebilir.

Evden Uzun Süreliğine Ayrılacaksanız Kombi İçindeki Suyu Tamamen Boşaltın

Bunların yanında evden uzun bir süre için ayrılacaksanız kombi içerisinde yer alan kullanım suyunu boşaltmalısınız. Yine kalorifer hattı ve radyatörlerin içindeki suları da boşaltmanızda yarar bulunmaktadır. Ancak kombiniz balkonunuzda değil mutfağınızda bulunuyorsa bu işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.