Enerji Tasarrufu İçin Kombi ve Petekler Nasıl Kullanılmalı?

Kombi ve petekler, bulundukları mekânların ısınması adına kullanılan oldukça faydalı unsurlardır. Ancak bu faydalı cihazlar doğru şekilde kullanılmazlarsa yeterince ısıtmadıkları gibi yüklü doğalgaz faturalarına da neden olabilirler. Bu nedenle kombi ve peteklerinizi nasıl kullanmanız gerektiği konusunda mutlaka bilinçlenmelisiniz. Bunun için işinde uzman bir kombi servisi ile çalışabilirsiniz. Peki, petek ve kombi kullanımı konusunda bilinmesi gerekenler nelerdir?

kombi kullanımı
kombi kullanımı

Tasarruf İçin Petek ve Kombi Kullanımı

Eğer yeterince ısınamadığınız halde gelen yüklü doğalgaz faturalarından şikâyetçiyseniz, belki de petek ve kombilerinizi kullanırken yanlışlar yapıyor olabilirsiniz. Bu anlamda kombi kullanımı konusunda dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile hem ısınıp hem de tasarruf edebilirsiniz. İşte o önemli noktalar…

Yoğuşmalı Kombi Kullanın

Eğer konvensiyonel ya da hermetik kombi kullanıyorsanız enerji tasarrufu edemeyebilirsiniz. Bu anlamda en ideali yoğuşmalı kombilerdir. Hatta günümüzde çift yoğuşmalı kombiler de satışa sunulmuştur. Bu kombiler iyi ısıttıkları gibi bunun için daha az gaz tüketirler.

Peteklerinizdeki Termostatik Vanaları Kullanın

Enerji tasarrufu sağlayabilmeniz için peteklerinizde yer alan termostatik vanaları mutlaka kullanmalısınız. Bu vanalar, ortamın sıcaklığının belli bir seviyede tutulmasını sağlar. Eğer bulundukları mekânların sıcaklığı belli bir seviye üzerine çıkarsa vanalar kombinin ateşlemesini keserler. Böylece fazla doğalgaz tüketiminin önüne geçilmiş olur.

Profesyonel Bir Kombi Servisi İle Çalışmalısınız

kombi kullanımı
kombi kullanımı

Doğalgazdan tasarruf etmek istiyorsanız çalıştığınız kombi servisi mutlaka işinde uzman bir servis olmalıdır. Çünkü her kış mevsimi öncesi kombi servisinizi çağırarak petek ve kombilerinizin bakımını yaptırmalısınız. Kombi ve petek bakımı enerji tasarrufu sağlamanız açısından oldukça önemlidir. Eğer kombi bakımı ve petek temizliği konularını ihmal edecek olursanız enerji tasarrufu yapmanız mümkün olmayacaktır.

Isı Yalıtımına Önem Vermelisiniz

Isı yalıtımı enerji tasarrufu için en temel şartlardan birisidir. Eğer evinizin ısı yalıtımı varsa evinizdeki ısı dışarıya çıkmayacaktır. Bu durum da daha az yakıt ile ısı sağlamanızı mümkün hale gelecektir. Yine pencerelerinizin ısıcam özellikli olması da aynı şekilde fayda sağlayacaktır. Ayrıca kombi kullanımı sırasında kombilerinizin üstünü ya da önünü kapatmamanız gerekmektedir. Eğer buna dikkat etmezseniz gereksiz enerji harcadığınız gibi eviniz yeterince ısınmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.