Kombi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kombiler, bulundukları ortamların ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazlardır. Farklı model ve özelliklerde imal edilen kombilerin kullanımı da özen isteyen bir durumdur. Eğer bu önemli cihazların kullanımına dikkat ederseniz, herhangi bir arıza ile karşılaşma ihtimaliniz de azalır. Özellikle kış aylarında ısınma ve sıcak su ihtiyacının büyük önem taşıdığı göz önünde bulundurulursa kombi bakımı ve kullanımı konusunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Peki, kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kombi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombiler Açık Havada Konumlandırılmalı

Kombilerin konumlandırıldıkları alanlar önem taşımaktadır. Özellikle açık havada bulunması gereken bu cihazlar yanlış yerlere yerleştirildiklerinde bireylerin güvenliklerini tehdit edebilirler. Bunun için kombinizi kolay alev alabilen yerler, yatak odaları ve merdiven boşlukları gibi yerlere konumlandırmamalısınız. Yine koruyucu kabin kullanmak şartı ile açık balkonlarınıza da yerleştirebilirsiniz.

kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Kombilerin açık balkonlara yerleştirilmesi aslında önerilen bir durum değildir. Bunun nedeni ise kombilerin hava koşullarından çok çabuk etkilenmeleridir. Eğer kombinizi balkonunuza koruyucu kabin olmadan yerleştirirseniz; yağmur, soğuk hava gibi durumlar nedeniyle bozulabilir ve evinizi ısıtmayabilir. Ayrıca bu durum güvenliğiniz açısından da oldukça tehlikelidir.

Düzenli Olarak Kombi Bakımı Yapılmalı

Kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında kombi temizliği de yer almaktadır. Nasıl ki evlerdeki diğer eşyalar düzenli olarak temizlik gerektiriyorsa, kombiler de periyodik olarak temizlenmelidir. Bunun için her kış öncesi kombi bakımı yaptırmalısınız. Aksi halde bakımı ihmal edilen kombiler yeterli performans göstermeyeceklerdir. Bunun yanında ısınamadığınız gibi yüklü doğalgaz faturaları ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

Kombi Basıncı Düzenli Olarak Kontrol Edilmeli

kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Her kombide su basıncını gösteren analog ya da dijital bir gösterge bulunur. Buradan kombinizin basıncını düzenli olarak takip etmelisiniz. İdeal kombi basıncı 1,5 ile 2 bar arasındadır. Basıncın düşmesi ya da yükselmesi durumunda çeşitli arızalar meydana gelebilir. Bu durumda basınç düşük ise kombinizin altında yer alan küçük vanayı çevirerek kombiye su eklemelisiniz. Eğer basınç yüksek ise bu durumda da kombiye en yakın peteğin havası alınır ve basıncın düşmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.