Kombi Nasıl Çalışır, Nasıl Kullanılır?

Kombi; doğalgazdan aldığı enerjiyi ısı enerjisine çeviren, ev ya da iş yerlerinin sıcak su ve ısınma ihtiyaçlarını karşılayan elektronik cihazdır. Bu cihazlar merkezi sistemlerin aksine her dairenin kendi ısı kontrolünü yapmasını ve istenilen odaların ısıtılabilmesini sağlarlar. Kullanımı konusunda da pratiklik sunan kombilerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu kombi çeşitleri arasında; bacalı kombi, hermetik kombi ve yoğuşmalı kombiler yer almaktadır. Peki, kombi nasıl çalışır ve nasıl kullanılır? İşte tüm bu soruların cevapları…

Kombi Nasıl Çalışır?

kombi nasıl çalışır
kombi nasıl çalışır

Kombi, şofben ile kat kaloriferinin işlevinin tek bir cihaza entegre edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Genel olarak bakıldıklarında kombi nasıl çalışır sorusuna verilecek yanıt kısaca şöyledir. Kombiler yaz ya da kış konumunda çalışırlar. Eğer kombileri kış konumunda çalıştırırsanız önce sıcak su kullanımına daha sonra ise kalorifer ısıtmasına yönelik çalışır. Yani evinizi yeni ısıtmaya başladığınızda sıcak kullanım suyu musluğunu açarsanız kalorifer ısıtma işlemini sonraya bırakıp öncelikli olarak size sıcak su sağlayacaktır. Yine kışın ısınmış bir evde ise sıcak su kullanım talebinde bulunulduğunda kombi aynı anda kalorifer ısıtması yapmasa dahi konfor eksikliği yaşamazsınız. Çünkü radyatörler ya da eviniz kısa sürede soğumaz ve ısınma konusunda kısa vadede sorun yaşamazsınız. Bunun yanında kombi yaz konumundayken ısıtma sistemine sıcak su sağlamaz. Sadece kullanım suyu ihtiyacını karşılar.

Kombilerin çalışma mantığı genel olarak yukarıdaki gibidir. Ancak bu durum kombi çeşitlerine göre farklılık gösterir. Örneğin; bacalı kombiler, ortamdan aldıkları hava ile gazı karıştırırlar. Ardından gazı bina bacasından tahliye ederler. Hermetik kombiler ise kapalı yanma odasına sahiptir ve kombi baca çıkışı ile dış ortam arasında eş merkezli bir baca seti ile ihtiyacı olan havayı alır ve atık gazı tahliye eder.

Kombi Nasıl Kullanılır?

kombi nasıl çalışır
kombi nasıl çalışır

Kombi nasıl kullanılır sorusu aslına bakılırsa kombi modeline göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak kombi üzerinde düğmeler ve dijital kontrol paneli yer alır. Bu kontrol paneli yardımı ile yaz ya da kış konumlarından birisi tercih edilir ve kombi çalıştırılır. Kombiden tesisata verilen besleme suyunun sıcaklığı petekli sistemlerde en fazla 70 derece olması gerekir. Ancak yerden ısıtmalı sistemlerde bu sıcaklık 55 derece olmalıdır. Yine kombide ve tesisatta bulunan suyun basınç değerinin 1-1,5 bar arasında olmasına da dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.