Kombi Seçimi Nasıl Yapılır?

LPG ve doğalgaz yakmak üzere geliştirilmiş olan kombilerin ülkemizde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu cihazların en önemli avantajı, kullanıcıların arzu ettiği konfor koşullarını bağımsız olarak sağlayabilmeleridir. Ayrıca ısının aynı konut içerisinde üretilip tüketilmesini sağlayan kombiler, ısı kayıplarını da minimum düzeye indirirler. Ancak kombi satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Peki, kombi seçimi nasıl yapılır?

Kombi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kombi seçimi yapılırken ısıtma sisteminin özellikleri ve kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Yanlış cihaz seçimi ise yakıt tüketiminin artmasına neden olabilir. Bu nedenle kombi almadan önce alacağınız kombi konusunda araştırma yapmalı ve bilgi almalısınız. Bu sayede kombi kapasitesinin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kapasitede olup olmadığını anlayabilirsiniz.

kombi seçimi
kombi seçimi

Kombi Markaları

Ülkemizde tercih edilen popüler kombi markaları bulunmaktadır. Bu markalar arasından tercihte bulunurken ürünün kalitesi kadar satış sonrası hizmetleri de göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle çevrenizde ve bulunduğunuz şehirde servis ağı bulunan bir marka seçmeniz, yaşanan kombi arızaları konusunda zor durumda kalmanızın önüne geçecektir.

Cihazın Modeli ve Ateşleme Şekli

Kombi çeşitleri arasında bacalı, fanlı ve hermetik kombileri sayılabilir. Bunun yanında kombiler ateşleme türüne göre ise pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olarak da ayrılmaktadır. Pilot ateşlemeli modellerde pilot sürekli yandığı için ekstra bir gaz tüketimi söz konusudur. Elektronik ateşlemeli cihazlarda ise sıcak suya ya da ısıya ihtiyaç duyulduğunda ana yakıcı devreye girer. Bu nedenle de daha konforlu bir kullanım sunar ve yakıt tüketimi sağlarlar. Ancak bu kombilerin pilot ateşlemeli kombilere göre maliyeti biraz daha yüksektir.

kombi seçimi
kombi seçimi

Ateşleme türüne göre hangi cihazın tercih edileceği konusunda herhangi bir teknik kısıtlama bulunmamaktadır. Bu konuda karar tamamen kullanıcıya kalmıştır.

Havalandırma Durumu

Kombi seçimi sırasında dikkat edilecek bir diğer özellik ise havalandırma durumudur. Bacalı ve fanlı cihazlar bulundukları mahallin havasını kullanırlar. Bu nedenle de bulundukları hacimlerin yeterli olması gerekir. Hermetik kombilerde ise bulundukları alana havalandırma menfezi konulmasına gerek bulunmamaktadır. Çünkü bu cihazlar özel baca kiti sayesinden havayı atmosferden alır ve yine aynı kit aracılığı ile dış ortama tahliye ederler. Fakat hermetik kombileri mutfağa konumlandıracaksanız mutlaka menfez açılması gerekliğini de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.