Kombi Sıcak Su Arızası ve Çözüm Yolları

Kombiler, evlerin ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan önemli cihazlardır. Eğer gerekli bakımları yapılırsa beklenen performansı gösterirler ve suyun yeterince ısınmasını sağlarlar. Ancak periyodik olarak bakımları yapılması gereken bu cihazlar ihmal edilirlerse arızalanabilir ve yeterince ısıtmazlar. Bu anlamda en sık görülen kombi arızaları arasında kombi sıcak su arızası yer almaktadır. Peki, kombilerde meydana gelen bu arızanın nedeni nedir?

Kombi Sıcak Su Arızası Çözümleri

Kombi sıcak su arızası
Kombi sıcak su arızası

Kombi Sıcak Su Ayarını Kontrol Edin

Kombilerin marka ve modellerine göre sıcak su dereceleri değişiklik göstermektedir. Eğer dereceyi minimumun biraz üstüne ayarladıysanız bu nedenle kombi sıcak su arızası yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için kombinin minimum sıcak su ayarını 10-15 derece üzerine çıkarak çözebilirsiniz. Yine su aşırı sıcak akarsa bu durumda da dereceyi isteğe bağlı kısabilirsiniz.

Kombiye Gaz ya da Elektrik Gelmiyor Olabilir

Bu kombi arızası durumunda kombiye gaz ya da elektrik geldiğinden emin olmalısınız. Eğer elektrik gelmiyorsa ekranda herhangi bir şey belirmez. Cihaz LED’li ise LED bu durumda yanmaz. Bunun için elektriğin gelmesini bekleyebilirsiniz. Ancak elektrik olmasına rağmen elektrik gelmediyse cihazın anakartında sıkıntı olabilir. Bu durumda mutlaka bir servis çağırmalısınız.

Ayrıca kombinize gaz geldiğini de kontrol etmelisiniz. Bunun için evinizdeki doğalgaz ile çalışan cihazların çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Eğer cihazlar çalışmıyor ise gaz vanasına bakın ve kapalı ise açın. Ancak vana açık olduğu halde cihazlarınız çalışmıyorsa yine servisinizden yardım almalısınız.

Kombi Basıncı İdeal Seviyede mi?

Kombi sıcak su arızası nedenlerinden birisi de kombinin basıncının ideal seviyede olmamasıdır. Bu anlamda kombiler için ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasındadır. Bu değer 1’in altına düşerse ya da 2 bar üzerine çıkarsa sorun meydana gelebilir. Kombi basıncı düştüğünde kombi altında yer alan doldurma musluğu ile su basılması gerekir. Basınç yükseldiğinde ise kombiye en yakın peteğin hava alma kısmı açılarak basınç düşürülmelidir.

Kombi sıcak su arızası
Kombi sıcak su arızası

Eğer bu kombi arızasının nedeni basınç seviyesindeki sıkıntıysa sorununuz çözülecektir. Ancak sorununuz hala çözülmediyse bizimle iletişime geçebilir, sorununuzun kısa süre içerisinde uzman kişilerce çözülmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.