Kombide Ana Kart Arızası Nedenleri Nelerdir?

Elektronik kart, kombide beyin görevi gören oldukça önemli bir parçadır. Kombide bulunan parçaların hemen hepsi çalışmaları için gereken komutu bu kartta almaktadır. Aynı zamanda beyin kartı olarak da anılan bu kartlar çeşitli nedenler ile arızalanabilirler. Kombi arızaları arasında sıklıkla görülenlerden birisi olan kombi anakart arızası, çeşitli sorunları da beraberinde getirecektir. Bu nedenle kullanıcılar vakit kaybetmeden bir kombi servisi ile iletişime geçmelidir. Peki, kombide anakart arızası nedenleri nelerdir?

Kombide Anakart Arızası Nedenleri

Kombi anakart arızası
Kombi anakart arızası

Voltaj Dalgalanmaları

Kombide anakart arızası nedenleri arasında voltaj dalgalanmaları sayılabilir. Kombiler çalışmaları için gerekli elektriği direkt olarak şebeke voltajından alırlar. Bu nedenle voltajın düzenli hale getirilmesi şarttır. Voltaj genellikle kış aylarında ya da soğuk geçen bahar aylarında dalgalanır. Bu nedenle de mutlaka kombi regülatörü kullanılmalıdır. Bu cihaz sayesinde voltaj dengelenir ve kombi elektrikte oluşa dalgalanmalardan etkilenmez.

Kombinin Uzun Süredir Kullanılması

Her cihazın olduğu gibi kombilerin de bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Her ne kadar kombi bakımları aksatılmasa da bu bakımlar sırasında anakarta herhangi bir işlem uygulanmaz. Bu da uzun süreli kullanım sonrasında anakart arızasına neden olabilir.

Kombi anakart arızası
Kombi anakart arızası

Kombi anakart arızası durumunda kombinin eskiliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda anakart tamiri yerine değişim de gerçekleştirilebilir. Ancak kombide arızalanan tek parça anakart değil ise eskiyen kombinin değiştirilmesi çok daha uygun bir çözüm olacaktır.

Diğer Kombi Parçalarının Arızalanarak Anakartı Etkilemesi

Kombilerde beyin görevi gören ve diğer parçaların çalışmasını sağlayan anakartın arızalanmasının bir diğer nedeni de farklı parçalarda oluşan arızalardır. Bazen kombide bulunan parçalar arızalanır ve anakartın arızalanmasına neden olur. Aslına bakılırsa bu durumun meydana gelmesi diğer ihtimallere göre çok daha düşüktür. Ancak yine de bu nedenle anakart arızalarının yaşandığını bilmenizde yarar bulunmaktadır. Bu ve diğer durumlarda kombi anakart tamiri ya da değişimi ile sorun çözülebilir. Ancak kombi arızaları için mutlaka işinde uzman ve tecrübeli bir servis ile çalışılmalıdır. Aksi halde tecrübesiz servislerin müdahaleleri çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu anlamda bizimle iletişime geçebilir, kombinizde oluşan arızanın profesyoneller tarafından kısa süre içerisinde giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kombide Ana Kart Arızası Nedenleri Nelerdir?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.