Kombide Voltaj Problemi Nedir, Nasıl Çözülür?

Kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak adına kullanılan cihazlardır.  Her konumda öncelikli olarak sıcak su sağlayan kombiler, kış moduna alındıklarında ise petekleri ısıtırlar. Özellikle kış aylarında önemi daha da artan bu cihazlar bazı durumlarda arızalanabilirler. Bu arızalar kış aylarına denk geldiğinde kullanıcılar ciddi şekilde mağdur olabilirler. Bunun için henüz kış ayları gelmeden kombi bakımı yapılmalıdır. Kombilerde meydana gelen bu sorunlardan birisi de voltaj sorunudur. Kombide voltaj sorunu beraberinde pek çok arızaya neden olabilir. Bu nedenle kombinizde voltaj problemi varsa aksatmadan arızanın giderilmesi için bir servis ile irtibata geçmelisiniz.

Kombide Voltaj Sorunu Hangi Durumlarda Meydana Gelir?

Kombide voltaj sorunu, voltajın dengesiz bir şekilde gelmesi nedeniyle oluşur. Bu cihazlara gelen voltajın düzensizliği pek çok soruna neden olabilir. Meydana gelebilecek sorunların başında da elektronik kart arızası gelmektedir. Kombiler, çalışmaları için ihtiyaç duydukları enerjiyi şebekeden alırlar. Şebeke elektriğinde dalgalanmalar meydana geldiğinde ise bu durumda kombiler arızalanır ve voltaj sorunu yaşanabilir.

kombi voltaj sorunu
kombi voltaj sorunu

Kombide voltaj sorununun elektronik kart arızasına neden olabileceğinden daha önce de bahsetmiştik. Kombinin ana kartı arızalandığında cihazının beyni konumunda olduğu için cihazdan beklenen performansın alınması mümkün olmayacaktır. Bu durumda bazen dairede elektrik olmasına rağmen kombinin ekranına elektrik gelmemektedir. Bazı durumlarda ise elektriğin geliyor olmasına rağmen kombi herhangi bir konumda çalışmayabilir.

Kombide Voltaj Sorununun Çözümü Nedir?

Evde, iş yerinde ya da diğer herhangi bir mekânda voltaj sorunu yaşanıyorsa kombinin arızalanma ihtimali oldukça yüksektir. Eğer yaşanan voltaj düzensizliği nedeniyle kombi arızası yaşandıysa büyük ihtimalle ana kart hasar görmüştür. Bu durumda öncelikli olarak ana karta müdahale edilmelidir. Ancak tüm bu işlemler sadece kombinin onarılmasını sağlayacaktır. Aslına bakılırsa en önemlisi voltaj sorununun giderilmesidir. Bu sorunun önüne geçmek adına kombi regülatörü kullanılmalıdır. Kombi regülatörü, voltajı dengeler ve kombi voltaj sorununun engellenmesini sağlar.

kombi voltaj sorunu
kombi voltaj sorunu

Kombilerde yaşanan arızalar voltaj sorunu ile sınırlı değildir. Bunun yanında daha pek çok sorun ile karşılaşılabiliyor. Sorun ne olursa olsun kombi arızaları ihmal edilmemeli ve bir an önce işinde uzman bir teknik servis ile irtibata geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.