kombide patlamalı yanma ankara

Kombi Neden Patlamalı Yanar?

Kombiler; evlerde, işyerlerinde ve daha pek çok mekânda ortam sıcaklığını sağlayan cihazlardır. Soğuk kış günlerinde kullanıcılarının ısınmasına yardımcı olan bu cihazlar, gaz, elektrik ve su ile birlikte bir düzen içerisinde çalışmaktadır. Bu sistemlerden herhangi birinde dahi bir problem çıksa, kombi arıza yapabilir ve hatta çalışmayabilir. Bu anlamda kullanıcıların en çok şikâyet ettikleri konulardan birisi de kombinin patlamalı yanması sorunudur. Peki, kombide patlamalı yanma sorununun nedeni ve çözümü nedir?

Kombinin Patlamalı Yanması ve Çözümü

Kombinin patlamalı yanması, kullanıcılar tarafından genellikle korkutucu olarak düşünülmektedir. Çünkü bu durum gaz gibi tehlikeli bir maddeden kaynaklanmakta ve kişilerin güvenliklerini tehdit etmektedir. Bu patlamalı yanışın nedeni ise kombinin normalden birkaç saniye kadar geç yanıyor olmasıdır. Yaşanan gecikme ise doğal olarak içeride gaz birikmesine ve patlamalı şekilde yanmaya neden olmaktadır. Yine bunun yanında kombi neden patlamalı yanar sorunun bir diğer cevabı da baca çekişinde yaşanan sorunlardır. Eğer fan motoru arızalı ise artık gaz sistemden tahliye edilemez. Ayrıca bu durum gaz kokusuna da neden olabilmektedir.

kombide patlamalı yanma ankara
kombide patlamalı yanma

Bunların yanında kombinin patlamalı yanması sorunu yukarıda anlatılan sebeplerden birinden kaynaklanmıyorsa, bu durumda kombinin elektronik kart ayarları mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü gaz ayarlarının bir kısmı ana karttan yapılabilmektedir. Yine bu kısımda bir hata meydana gelmiş olabilir ve bu da kombinin patlamalı bir şekilde yanmasına neden olabilir. Ancak yaşanan bu sorunun bilinen ve en sık rastlanan nedenleri ateşleyici çakmak ayarları ve kombi bakımı eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle uzun süre bakımı yapılmayan kombilerin çakmakları kirlenir ve bu da brülörden çıkan gaz için gereken kıvılcım sağlanamadığından gecikmeli yanmaya neden olur. Sonuç olarak ise patlamalı yanma meydana gelir.

Belirgin bilinen ve neredeyse herkesin başına gelebilecek arızalar arasında yer kombinin patlamalı yanması sorunu ile kullanıcıların tek başına mücadele edebilmeleri mümkün değildir. Bu nedenle kombide patlamalı yanma probleminin çözümü için en kısa sürede profesyonel ve bu konuda tecrübeli bir teknik servis ile irtibata geçilmelidir. Ayrıca bu tip sorunlar ile karşılaşmamak adına kombi servisinizden yıllık periyodik bakım konusunda da yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.