Su Akıtan Kombiler İçin Çözüm Nedir?

Kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan, oldukça yararlı cihazlardır. Ancak kullanıcılar bu cihazlar ile ilgili zaman zaman bazı sorunlar yaşayabiliyorlar. Bunlar arasında kombinin su damlatması sorunu da yer almaktadır. Sene içerisinde pek çok kişi bu sorun nedeniyle servislere başvurmakta ve çözüm aramaktadır. Bu problemin kaynaklandığı tek bir nedenden bahsetmek mümkün değildir. Peki, kombi su damlatıyor probleminin nedeni ve çözüm yolları nelerdir?

Kombinin Su Damlatması ve Çözümü

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kombinin su damlatmasının birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında da kombi bakımının aksatılması gelmektedir. Özellikle kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılayan bu cihazların arızalanmaması adına kışa girmeden bakımlarının yaptırılması şarttır. Yine su akıtma problemi kullanıcılarda paniğe neden olabilir. Ancak bu durumda panik yapmadan tecrübeli bir teknik servise başvurulmalı ve çözüm için yardım alınmalıdır.

kombinin su damlatması
kombinin su damlatması

Kombi su damlatıyor sorunun bir başka nedeni kombiye gereğinden fazla su eklenmesi olabilir. Kullanıcılar bunu bilinçsiz olarak yapabilmektedirler. Ancak kombiler için normal basıncın 1.5 bar olduğu unutulmamalıdır. Eğer bu basınç değeri normalden fazlaysa ve kombinizden su geliyorsa, ayarlarda gerçekleştireceğiniz birkaç oynama sayesinde sorundan kurtulabilirsiniz.

Kombilerin su akıtmasının bir başka nedeni de kombinin altında yer alan boruların kalitesinin düşük olmasıdır. Ayrıca bu sorun ile kombiniz yeni olsa dahi karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda en kısa sürede bir servis ile irtibata geçilmelidir. Onarım için gelen servisin boruları değiştirmesi söz konusu olabilir. Bu işlemlerin ardından sorununuz büyük bir ihtimalle çözülmüş olacaktır. Yine tesisat borularından kaynaklı problemler nedeniyle de kombinin su damlatması söz konusu olabilir. Bu durumda ise bir su tesisatçısından yardım almanız gerekebilir.

Kombinin su damlatması durumunda ayrıca kombinizin vanasında da problem olabilir. Böyle bir problem ile karşılaşmamak adına kombinizin vanasını her zaman açık bırakmamalısınız. Çünkü açık kalan vanalar, su geçişine neden olurlar. Su geçişi ise kombinin içerisindeki basıncın artmasına ve borulardan su gelmesine neden olacaktır. Tüm bunların yanında kombileriniz ile ilgili bu tür problemler ile karşılaşmamak adına yıllık bakım için bizim ile iletişime geçebilir, kombinizi tecrübeli ellere emanet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.